Nieoczekiwana awaria wyłącza z użytku basen Delfin w Kielcach

Nieoczekiwana awaria wyłącza z użytku basen Delfin w Kielcach

Począwszy od pierwszych dni bieżącego tygodnia, popularny basen Delfin na ulicy Krakowskiej w Kielcach pozostaje niedostępny dla odwiedzających z powodu niespodziewanej, krytycznej awarii systemu podgrzewania wody. Znaczący defekt techniczny doprowadził do tymczasowego zamknięcia obiektu, co jest sytuacją niecodzienną dla wielu pasjonatów pływania z Kielc.

Przez ten czas, zwolennicy aktywności wodnej muszą poszukiwać alternatywnych miejsc do uprawiania swojego hobby. Awaria w pływalni Delfin była spowodowana uszkodzeniem sterowników kotłów odpowiedzialnych za podgrzewanie wody. Jak wyjaśnia Przemysław Chmiel, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach, doszło do tego, gdy fragment tynków z sufitu pomieszczenia kotłowni odpadł i spadając na sterownik pieca, spowodował jego uszkodzenie uniemożliwiające podgrzewanie wody.

Cały incydent rzuca cień na stan infrastruktury sportowej miasta. Mimo że basen Delfin przeszedł gruntowny remont 15 lat temu, niektóre elementy jego konstrukcji pochodzą z roku 1964. Zdaniem Marcina Stępniewskiego, kieleckiego radnego PiS, miasto powinno przeprowadzić inspekcje we wszystkich miejskich budynkach użyteczności publicznej. Wydaje się, że teraz nadszedł czas na obiekty nadzorowane przez MOSiR.

Jednakże, skuteczna kontrola to tylko część rozwiązania – równie istotne są środki finansowe na ewentualne naprawy. Jak podkreśla Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc, budżet na rok 2023 jest skomplikowany i nie przewiduje środków na tego typu inwestycje. Nie można też liczyć na dofinansowanie z programów rządowych czy innych źródeł zewnętrznych w bieżącym roku.

Władze miasta mają zamiar poszukać dodatkowych funduszy w następnych latach. Tymczasem, priorytetem jest jak najszybsza naprawa uszkodzonego sterownika. Pracownicy MOSiR obiecują, że problem zostanie rozwiązany w ciągu dwóch najbliższych tygodni.