Ceramiczny tetrapod powitał przyjezdnych w Kielcach

Ceramiczny tetrapod powitał przyjezdnych w Kielcach

Na skrzyżowaniu ulic Wrzosowej i Tarnowskiej w Kielcach pojawiła się atrakcyjna dekoracja – mozaika ceramiczna ukazująca tetrapoda. Projekt ten jest efektem wspólnej pracy Instytutu Dizajnu z Kielc oraz Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki z Warszawy.

Dominika Janicka, pełniąca funkcję dyrektora artystycznego w Instytucie Dizajnu, podkreśla, że ta unikalna mozaika jest ostatnim akcentem wystawy noszącej tytuł „Ruch tektoniczny. Powojenna architektura województwa świętokrzyskiego”.

Zdaniem kuratora tej ekspozycji, Kacpra Kepińskiego, tetrapod był najodpowiedniejszym symbolem dla całego projektu. To prehistoryczne stworzenie, uważane za jedno z pierwszych, które przemierzyło ogromną drogę od morskich głębin do lądów okolic dzisiejszych Kielc. A teraz, uwiecznione na mozaice, stanie się pierwszym widokiem dla wszystkich odwiedzających stolicę województwa świętokrzyskiego – tłumaczy dyrektor Janicka.

Fragmenty ceramiki, z których została złożona mozaikowy tetrapod, zręcznie poukładali mieszkańcy Kielc pod okiem instruktorki ceramicznego studia – Marty Dachowskiej. Zaplanowano, że tę wyjątkową mozaikę będzie można podziwiać na ul. Wrzosowej przez najbliższe pół roku.