Modernizacja Ogrodu Doświadczeń: projekt "Energetyczny Ogród"

Modernizacja Ogrodu Doświadczeń: projekt "Energetyczny Ogród"

Obecnie realizowany jest projekt modernizacji i rozbudowy miejscowego Ogrodu, zatytułowany „Energetyczny Ogród Doświadczeń – dźwiękowy plac zabaw”. Projekt ten jest sfinansowany za pośrednictwem Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego i przewiduje wprowadzenie wielu nowości dla młodszych użytkowników. W ramach inicjatywy zostaną zainstalowane takie atrakcje, jak ścianka do wspinaczki, ścieżka sensoryczna oraz stacja serwisowa dla rowerzystów. Poza tym pojawi się ławka solarna wyposażona w możliwość ładowania smartfona, bezprzewodowy dostęp do internetu, monitor smogu a także zestaw instrumentów muzycznych składający się m.in. z kamiennych cymbałów czy rur będących źródłem różnego rodzaju dźwięków.

„Energetyczny Ogród Doświadczeń” jest powszechnie uważany za jeden z najlepszych placów zabaw w Kielcach i zapewnia naprawdę unikatowe doświadczenia. Główną ideą Ogrodu jest podział na strefy tematyczne – strefę relaksu, strefę sportową, strefę grillową oraz interaktywne strefy z urządzeniami optycznymi i mechanicznymi, które umożliwiają dzieciom poznawanie podstawowych praw fizyki – mówi Justyna Lichosik, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego.

Ogród nie służy jednak wyłącznie do zabawy – na jego terenie organizowane są różne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty czy projekcje filmowe. Wśród mnóstwa instalacji znajduje się także dużo zieleni, która zapewnia cień i świeże powietrze.

Pomysł na rozbudowę Ogrodu narodził się już jakiś czas temu, ciągle jednak brak było odpowiednich środków na jego realizację. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Kielc, którzy zgłosili ten projekt do Budżetu Obywatelskiego w ubiegłym roku, udało się uzyskać fundusze i rozpocząć prace – dodaje Justyna Lichosik.

Prace remontowe potrwają do połowy listopada. W tym czasie Ogród jest niestety niedostępny dla odwiedzających.