Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem w Kielcach

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem w Kielcach

Na ulicy Sienkiewicza w Kielcach znajduje się specjalna tablica, znana jako Płyta Praw Człowieka. To tutaj, każdego roku, odbywają się ceremonie upamiętniające Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, który obchodzimy 17 października. Na tej tablicy widnieje cytat o. Józefa Wrzesińskiego: „Tam, gdzie ludzie skazani są na życie w nędzy, prawa człowieka są łamane. Jednoczenie się dla ich poszanowania jest najświętszym obowiązkiem”.

Zgodnie z tradycją, podczas tych uroczystości spotykają się mieszkańcy Kielc, aby wyrazić swoje sprzeciw wobec ubóstwa i doświadczyć poczucia wspólnoty. Jest to czas, gdy społeczność gromadzi się na szczycie ulicy Sienkiewicza – miejsca, które często odwiedzają osoby potrzebujące nie tylko pomocy materialnej, ale także empatii i życzliwości. Jak powiedziała zastępca prezydenta Kielc, Bożena Szczypiór: „Spotykamy się tu dla wyrażenia sprzeciwu wobec biedy, wykluczenia społecznego i łamania praw człowieka, ale również dla wyrażenia ludzkiej empatii i upamiętnienia mieszkańców naszego miasta, którzy niejednokrotnie odchodzą niezauważeni, osamotnieni, bezimienni”.

Częścią uroczystości jest odczytanie imion i nazwisk osób ubogich i bezdomnych, które zmarły w Kielcach w ciągu ostatniego roku. Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, obchodzony 17 października, został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Płyta Praw Człowieka to unikalna tablica poświęcona pamięci bezdomnych i ubogich, którzy często byli również samotni. Ta tablica, ufundowana przez społeczeństwo Kielc jako hołd dla ofiar głodu, bezsilności i przemocy, została wmurowana 17 października 2007 roku. Jest to jedyna tego typu tablica w Polsce.