Karczówka – 400 lat historii sakralnego serca Kielc

Karczówka – 400 lat historii sakralnego serca Kielc

Uważany za perłę religijnej architektury i symbol miasta Kielc, Klasztor na Karczówce, choć dobrze znany mieszkańcom, wciąż skrywa sekrety z przeszłości. Teraz, po 400 latach od jego powstania, warto przyjrzeć się jego historii i planom obchodów jubileuszu.

Historia klasztoru zaczyna się od obietnicy złożonej Bogu przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego w XVII wieku. W obliczu epidemii cholery, która nawiedziła Polskę, Szyszkowski postanowił ufundować kościół na górze Karczówce, jeśli zaraza ominie Kielce. Tak też się stało. Biskup wywiązał się z danego słowa – akt erekcyjny został podpisany w 1622 roku, a budowa świątyni rozpoczęła się niebawem potem. Początkowo zarządzał nią zakon bernardynów; jednak w 1918 roku, to Siostry Służebnice Serca Jezusowego wprowadziły się do klasztoru, tworząc szkołę i przedszkole. Od roku 1957, kościół jak i klasztor przeszły w ręce księży i braci pallotynów.

Choć klasztor jest przede wszystkim domem modlitwy, pallotyni zapewniają, że Karczówka ma do zaoferowania wiele więcej. Oprócz otwartych drzwi kościoła, w murach klasztoru znajdują się także pokoje noclegowe, siłownia i nawet SPA. Karczówka, choć zmieniła nieco swój charakter na przestrzeni lat, zachowała ducha tego miejsca i atmosferę modlitwy, która jest tak ważna dla wielu wiernych.

Dla mieszkańców Kielc, Karczówka jest miejscem pełnym wspomnień i historii. Nie tylko stanowi symbol miasta, ale także jest miejscem wielu osobistych historii i doświadczeń.