65 lat istnienia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

65 lat istnienia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Muzeum, które jest dedykowane życiu i twórczości noblisty Henryka Sienkiewicza, położone w Oblęgorku, obchodziło swoje 65-lecie. To wyjątkowe miejsce zostało oficjalnie otwarte dla publiczności 26 października 1958 roku, stając się pierwszym muzeum dedykowanym temu znakomitemu literatowi.

Sobotnie obchody jubileuszu (21 października) miały miejsce w malowniczych murach Pałacu w Oblęgorku. Wydarzenie to było okazją do przypomnienia historii muzeum i omówienia okoliczności jego powstania. Wśród zebranych gości znalazła się liczna publiczność, która miała przyjemność wysłuchać koncertu „W stepie szerokim…” w wykonaniu Konrada Mastyło. Artysta przedstawił utwory z filmowej ekranizacji dzieł Sienkiewicza.

Jak podkreśla dr Magdalena Klamka, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach, historia powstania muzeum w Oblęgorku jest niezwykła. Zostało ono ufundowane przez Polaków jako prezent dla Sienkiewicza na 25-lecie jego twórczości literackiej. Tylko Maria Konopnicka była obdarowana podobnym honorem. Pałac w Oblęgorku był darem z założeniem, że powinien stać się siedzibą muzeum poświęconego Sienkiewiczowi. Spełniło się to 26 października 1958 roku.

Dr Klamka zaznacza, że od dnia otwarcia muzeum cieszyło się dużym zainteresowaniem. W pierwszym roku działalności odwiedziło je aż 4 tysiące osób, a ta liczba rośnie z każdym rokiem. W latach 70-tych liczba zwiedzających przekroczyła 100 tysięcy, co dało mu drugie miejsce w rankingu popularności po Wawelu. Obecnie muzeum odwiedza około 60 tysięcy osób rocznie, w tym młodzież szkolną, emerytów i rodziny na wycieczkach.

W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyły również Zofia i Janina, które podkreślały znaczenie Sienkiewicza dla Oblęgorka. Są one regularnymi gośćmi muzeum i starały się uczestniczyć we wszystkich organizowanych tam wydarzeniach kulturalnych. Dla nich, jak dla większości mieszkańców Oblęgorka, Sienkiewicz jest postacią znaczącą dla polskiej literatury.

Muzeum Henryka Sienkiewicza, zlokalizowane w Pałacu w Oblęgorku, jest oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach od 1976 roku.