Województwo świętokrzyskie: alert dotyczący szczepienia lisów

Województwo świętokrzyskie: alert dotyczący szczepienia lisów

W niedzielę, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego otrzymali wiadomości SMS z ostrzeżeniem od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Komunikat ten dotyczył planowanej na poniedziałek, 23 października, kampanii szczepień lisów. Zalecano, aby unikać kontaktu z kapsułkami zawierającymi szczepionkę i nie dopuszczać do nich domowych zwierząt.

„Uwaga! W dniach 23-27.10 ze statków powietrznych będzie zrzucona szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Unikaj dotykania szczepionki! Nie pozwól, aby domowe zwierzęta miały do niej dostęp!” – tak brzmiał tekst wiadomości SMS wysyłanej przez RCB do mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Informacje na ten temat wcześniej udzielił Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, dr Bogdan Konopka.

Dr Konopka wyjaśnił, że szczepienia lisów będą realizowane za pomocą doustnej szczepionki zawierającej nieaktywny szczep wirusa wścieklizny umieszczony w ampułce, która zostanie ukryta w małym pakiecie służącym jako przynęta. Pakiet o brązowo-zielonym kolorze waży około 50 gramów.

Pakiety zostaną rozsiane po polach, łąkach i lasach z samolotów, a także ręcznie rozłożone przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Głównym celem tej kampanii jest eradykacja wścieklizny u dzikich lisów na terenie województwa świętokrzyskiego, co z kolei pomoże zminimalizować ryzyko zakażenia ludzi tym groźnym wirusem.

Weterynarz doradzał, aby podczas kampanii i przez 14 dni po jej zakończeniu, psy były utrzymywane na smyczy, a koty przebywały w zamkniętych pomieszczeniach, aby zapobiec przypadkowemu kontaktowi ze szczepionką.