Zmagania z czasem: niezwykła misja transportu serca do przeszczepu przez policyjnych lotników

Zmagania z czasem: niezwykła misja transportu serca do przeszczepu przez policyjnych lotników

Specjalistyczna ekipa lotników z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji podjęła wyjątkowe zadanie przeniesienia organu do przeszczepienia. W ciągu zaledwie ponad godziny, udali się z Kielc do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, przewożąc serce przeznaczone dla 67-letniego pacjenta.

Koordynator ds. transplantacji serca wrocławskiego szpitala poprosił Główny Sztab Policji o wsparcie w transporcie. Jak informuje rzecznik Komendanta Głównego Policji, inspektor Mariusz Ciarka, po potwierdzeniu możliwości wykonania zadania przez załogę śmigłowca policyjnego, rozpoczęto szczegółowe planowanie. Trasa przelotu została ustalona i warunki meteorologiczne ocenione.

Inspektor pilot Robert Sitek, Naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP, podkreślił dobrą znajomość lądowiska przy szpitalu we Wrocławiu przez policyjnych lotników. To miejsce było już kilka razy miejscem lądowania ich śmigłowców przewożących organy do transplantacji. Natomiast nowym wyzwaniem było dla nich lądowanie w województwie świętokrzyskim, gdzie musieli korzystać z lądowiska terenowego, jak najbliżej szpitala. Lokalne boisko, zabezpieczone przez strażaków, okazało się odpowiednie do wylądowania i oczekiwania na przybycie zespołu transplantacyjnego z przewożonym organem.

Wyjątkowo sprawnie przeprowadzona operacja pozwoliła na przyjęcie serca na pokład śmigłowca jedynie 10 minut po lądowaniu. Jak podkreśla inspektor Sitek, zgodnie z planem, po około godzinie znajdowali się już we Wrocławiu, a cenny ładunek natychmiast został przekazany do bloku operacyjnego. Koordynator ds. transplantacji serca wrocławskiego szpitala potwierdził później, że operacja wrocławskiego pacjenta przebiegła pomyślnie i pacjent stopniowo wraca do zdrowia.