Rola nauki i biznesu w rozwoju regionu świętokrzyskiego

Rola nauki i biznesu w rozwoju regionu świętokrzyskiego

Podczas II Świętokrzyskiego Forum Rozwoju, które odbyło się dzisiaj, główne tematy obrad dotyczyły dwóch filarów mających kluczowy wpływ na rozwój każdego regionu, a mianowicie nauki i biznesu. W toku dyskusji omawiano strategie wykorzystania potencjału tych sektorów na obszarze świętokrzyskim.

Jednym z istotnych elementów rozwoju regionu jest Kielecki Park Przemysłowy. Ten 50-hektarowy obszar został stworzony jako katalizator rozwoju całego regionu. Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice, która zarządza parkiem, z sukcesem przyciągnęła już pierwszego inwestora. Prezes Strefy, Marcin Perz potwierdził, że planowane jest nabycie kolejnych 14 hektarów terenu oraz natychmiastowe ogłoszenie przetargów na ich sprzedaż ze względu na duże zainteresowanie potencjalnych inwestorów.

Realizacja idei parku przemysłowego to jeden z sukcesów Świętokrzyskiego Forum Rozwoju. Poseł RP i kandydat KW PiS do Sejmu, Krzysztof Lipiec podkreślił, że region świętokrzyski nieustannie się rozwija, oferując szerokie możliwości rozwoju w różnych dziedzinach życia.

W ramach Forum nawiązano również współpracę z Akademią Kopernikańską, która objęła strategiczne patronat nad całym projektem. Dyrektor Centrum Badawczego Akademii, dr Jakub Piechota wyjaśnił, że działania Akademii oparte są na pięciu filarach, reprezentujących izby tematyczne. Te odnoszą się do osiągnięć Mikołaja Kopernika i obejmują astronomię i nauki matematyczno-przyrodnicze, nauki medyczne, nauki ekonomiczne i zarządzanie, filozofię i teologię oraz nauki prawne.