Początek 21. Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival z muzycznym akompaniamentem do filmu Hitchcocka

Początek 21. Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival z muzycznym akompaniamentem do filmu Hitchcocka

Wczorajszym wieczorem, festiwal jazzowy 21. Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival rozpoczął się wyjątkowo – od projekcji niemego kryminalnego dreszczowca „Lokator”, w reżyserii Alfreda Hitchcocka, z muzyką graną na żywo. Był to niecodzienny projekt łączący sztukę filmową i muzyczną.

Ścieżkę dźwiękową do filmu tworzył i na żywo wykonywał zespół pod kierownictwem Piotra Domagały, urodzonego w Kielcach gitarzysty. Domagała opowiedział o tym, jak po raz pierwszy wpadł na jazz w pałacyku w Kielcach i jak to miejsce stało się dla niego centrum muzycznym. Wspominał niesamowitą atmosferę lat osiemdziesiątych, kiedy to życie muzyczne w Kielcach tętniło pełnią życia. Właśnie tam po raz pierwszy chwycił za gitarę i rozpoczął naukę pod okiem swoich pierwszych nauczycieli.

Mówił o tym, jak bardzo ceni sobie ten okres swojego życia i jak mocno odcisnął on piętno na jego muzycznym kształtowaniu. Wyraził radość z możliwości uczestniczenia w festiwalu, który obserwuje od lat i który uważa za jedno z najważniejszych wydarzeń jazzowych w Polsce. Podkreślił, że festiwal jest miejscem, gdzie można zetknąć się z tym, co najświeższe w polskim środowisku jazzowym. Wspomniał również o tym, jak wielkim honorem było dla niego zaproszenie swoich przyjaciół do współpracy i możliwość grania dla publiczności.

W skład zespołu pod kierunkiem Piotra Domagały wchodzili: trębacz Adam Kawończyk, perkusista i akordeonista Oleg Dyyak oraz wokalistka Kinga Rataj, która ma na swoim koncie fascynację muzyką fado. Swoją muzyką artyści doskonale ilustrowali akcję toczącą się na ekranie, łącząc jazzowe brzmienia z portugalskim folklorem miejskim.

Koncert filmowy spotkał się z gorącym aplauzem wzruszonej publiczności, co potwierdzało udaną realizację tego nietypowego projektu.