Uroczystość upamiętniająca 22-lecie ataku na WTC w Kielcach

Uroczystość upamiętniająca 22-lecie ataku na WTC w Kielcach

22 lata po ataku na World Trade Center w Nowym Jorku, mieszkańcy Kielc złożyli hołd ofiarom tej tragedii. Pomnik Homo Homini pełnił rolę miejsca upamiętnienia, przy którym zgromadzili się przedstawiciele różnych służb mundurowych oraz amerykańscy żołnierze, którzy obecnie pełnią służbę w Kielcach.

Kapitan John Korneszczuk, reprezentujący jednostkę Współpracy Cywilno-Wojskowej Armii Stanów Zjednoczonych, wyraził swoje uznanie dla kieleckiego pomnika jako unikalnego miejsca w Polsce, które honoruje wszystkich tych, którzy stracili życie w wyniku tamtego strasznego wydarzenia 22 lata temu.

W swoim przemówieniu podkreślił on, że atak miał na celu wprowadzenie strachu w serca Amerykanów i wszystkich miłośników wolności. Ten okropny akt terrorystyczny był atakiem nie tylko na Stany Zjednoczone, ale i na wszystkich zaangażowanych w obronę wolności i demokracji. Ofiarami tej tragedii stali się ludzie z różnych krajów, o różnym kolorze skóry i wyznaniach. Kapitan Korneszczuk zwrócił uwagę, że dzisiejsza ceremonia jest przypomnieniem o sile, która płynie z jedności. Jak Polska była u boku USA 22 lata temu, w dniu 11 września, tak teraz oba te kraje razem stoją silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, aby bronić demokrację i wolność. Jego zdaniem, Polska i USA współpracują na rzecz ochrony tych wartości dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Przypomnijmy, że do ataku na World Trade Center doszło 11 września 2001 roku. Dwa samoloty pasażerskie, porwane przez członków Al-Kaidy, uderzyły w dwie bliźniacze wieże kompleksu WTC. Ten zamach terrorystyczny, największy w historii, spowodował śmierć prawie 3 tys. osób.