Uczta smaków i tradycji: Święto Chleba w Parku Etnograficznym w Tokarni

Uczta smaków i tradycji: Święto Chleba w Parku Etnograficznym w Tokarni

Festyn pod nazwą Święto Chleba, który odbył się w Parku Etnograficznym w Tokarni, przyciągnął do siebie spory tłum zwiedzających. W trakcie tego okresowego wydarzenia, uczestnicy mieli możliwość zaangażować się w różne działania, takie jak mielenie ziaren zboża na tradycyjnych żarnach, czy też obserwowanie przedstawień odnoszących się do starodawnych obrzędów wsi.

Wśród atrakcji nie zabrakło także specjałów kulinarnych z różnych regionów Polski, prezentowanych przez lokalne koła gospodyń. Jak opisała Marta Prokop, należąca do Koła Gospodyń Wiejskich „Ale Babki” z miejscowości Styków (gmina Brody), oprócz różnych rodzajów chleba na ich stoisku można było znaleźć wiele apetycznych dodatków.

– Można było skosztować domowych pasztetów, smarowideł z domowym smalcem czy pastą jajeczną. Nie brakło również słodkości w postaci różnego rodzaju ciast i pieczywa. W ofercie ciepłych potraw były między innymi knedle ze śliwkami oraz pyzy z mięsem podane w sosie grzybowym – te ostatnie rozeszły się w mgnieniu oka – przyznała.

Z kolei stoisko Koła Gospodyń Wiejskich z Kurzelowa przyciągało odwiedzających tradycyjnymi zawijokami. Jak wyjaśniła Pani Paulina, są to potrawy zbliżone do gołąbków, ale nadziewane mieszanką kaszy, suszonych grzybów oraz kiszonej kapusty.

Uroczystości Święta Chleba zaszczyciła również swoją obecnością wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka. Podkreśliła ona wyjątkową atmosferę tego wydarzenia, które co roku ściąga rolników, koła gospodyń wiejskich oraz wszystkich tych, którzy tworzą unikalną społeczność świętokrzyskiej wsi.

Wydarzenie to uświetniły dodatkowe atrakcje: wystawa maszyn rolniczych ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej, demonstracja mielenia zboża za pomocą żaren oraz pokaz młócenia ziaren za pośrednictwem historycznej młocarni napędzanej silnikiem elektrycznym. Organizatorzy zapewnili także pokazy pieczenia chleba oraz rekonstrukcje dawnych obrzędów ludowych.