Pierwsze kroki w kierunku Zielonej Rewitalizacji Śródmieścia Kielc

Pierwsze kroki w kierunku Zielonej Rewitalizacji Śródmieścia Kielc

Przygoda z tworzeniem Ogród Wolności, zaplanowanego jako przestrzeń do wypoczynku i refleksji, dopiero się rozpoczyna. Umiejscowiony na przeciwko dawnej synagogi, między drogami jednej z najbardziej ruchliwych arterii miasta – alei IX wieków Kielc, ma być oazą spokoju. Jednakże, aktualne realia mogą nieco odbiegać od założonej koncepcji.

Mimo że plan budowy ogrodu został skrytykowany przez niektórych radnych, którzy sugerowali rezygnację z projektu, przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego potwierdzili możliwość jego realizacji. Wszystko sprowadza się do uzgodnień z wykonawcą.

Z kolei władze miejskie podkreślają, że inwestycja jest już na tyle zaawansowana, że nie ma mowy o jej przerwaniu. – Spróbujmy dać szansę temu pomysłowi i pozwólmy wykonawcom dokończyć pracę. Jestem przekonana, że mieszkańcy docenią efekt końcowy – powiedziała Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc.

Niedawno również ujawniono, że jednym z elementów Ogród Wolności będą betonowe ławy. Informację na ten temat podał na swoim profilu na Facebooku radny Marcin Stępniewski.

Podnoszenie standardu zieleni miejskiej poprzez budowę Ogrodu Wolności jest jednym z czterech etapów „Zielonej rewitalizacji zabytkowego śródmieścia Kielc”. Projekt obejmuje również „zazielenienie” Rynku kieleckiego. Dla realizacji tych działań miasto otrzymało ponad 20 mln zł wsparcia rządowego. Prace przy alei IX Wieków Kielc będą kosztować ponad 3 miliony złotych. Zakończenie całej inwestycji przewidziane jest na wiosnę 2024 roku.