Kosmiczne wyzwanie w Kielcach: Startuje European Rover Challenge

Kosmiczne wyzwanie w Kielcach: Startuje European Rover Challenge

W Kielcach odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge (ERC), które zrzesza najlepsze drużyny budujące łaziki na świecie. W programie przewidziano również obserwacje astronomiczne, prelekcje z astronautą Sławoszem Uznańskim oraz okazję do spróbowania jedzenia dla astronautów. Wydarzenie oficjalnie rozpocznie się w piątek.

Rzecznik prasowy ERC, Maciej Myśliwiec, poinformował, że podczas weekendu (15-17 września) na specjalnie przygotowanym poligonie imitującym powierzchnię Marsa rywalizować będzie 25 drużyn z 12 różnych krajów. Konkurencje odbędą się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej, jednak dzięki transmisji online, zmagania uczestników będzie można obserwować bez względu na miejsce pobytu.

Dodatkowo, Myśliwiec podkreślił, że zarówno wejście na teren konkursu, jak i dostęp do tak zwanej Strefy Inspiracji jest całkowicie bezpłatny. Program ERC 2023 przygotowany został z myślą o osobach w każdym wieku, zapewniając atrakcje dla dzieci i dorosłych.

European Rover Challenge odbywa się pod patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie to może również liczyć na wsparcie ze strony NASA i ESA, a także przedstawicieli Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego oraz licznych międzynarodowych organizacji i firm związanych z branżą kosmiczną.

Organizatorami tegorocznego ERC są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Projekt otrzymał środki finansowe z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.