Renowacja kieleckiego dworca kolejowego na finiszu

Renowacja kieleckiego dworca kolejowego na finiszu

Podróżujący szykują się na powrót do zmodernizowanego budynku dworca kolejowego w Kielcach, którego odnowienie ma zakończyć się pod koniec 2023 roku. Główna część budynku jest obecnie w ostatnim etapie prac. Prace obejmują pokrywanie fasady szkłem oraz równoczesne prace wykończeniowe wewnątrz.

Według Bartłomieja Sarny, przedstawiciela biura prasowego PKP S.A., całość projektu przebiega zgodnie z planem. Sarna potwierdza, że termin ukończenia inwestycji jest ustalony na koniec 2023 roku.

Kolejowe prace przy modernizacji dworca w Kielcach osiągają już końcówkę – mówi Sarna. – W centralnej części budynku zakończyliśmy już szklane fasady od strony miasta i peronów. Trwają też prace polegające na pokrywaniu elewacji skrzydeł północnego i południowego piaskowcem, które obecnie są realizowane od strony peronów.

Sarna przypomina również o zmianie nazwy odnowionego budynku na „Kielce Główne”. Nazwa ta, podświetlana nad głównym wejściem, zostanie oficjalnie wprowadzona do rozkładów jazdy od grudnia.

„Wewnątrz budynku trwają intensywne prace nad wykończeniem wnętrz. Udało nam się już ukończyć układanie posadzek na parterze i piętrach segmentu środkowego. Obecnie montowane są okładziny lastryko na posadzkach w holu głównym i klatkach schodowych. Zakończono także montaż wszystkich czterech wind” – dodaje Sarna.

Na sam koniec, w południowym skrzydle realizowane są końcowe prace w pomieszczeniach dla Straży Ochrony Kolei. Wykonawca przygotowuje się również do prac związanych z zagospodarowaniem terenu, które mają rozpocząć się jeszcze podczas wakacji.

Koszt całkowity renowacji dworca kolejowego wynosi ponad 44 miliony złotych. Inwestorem jest Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonaniem prac zajmuje się lokalna firma MGBuilding.