Nowoczesna cementownia w Małogoszczu – inwestycja przyszłości

Nowoczesna cementownia w Małogoszczu – inwestycja przyszłości

Imponująca modernizacja Cementowni Małogoszcz jest już na półmetku. Przez wiele miesięcy na terenie fabryki odbywa się zaskakująco skomplikowana transformacja, która uczyni ten zakład jednym z najbardziej zaawansowanych, ekologicznych i produktywnych w całej Europie, a nawet na świecie. Na miejscu pracuje codziennie około 620 osób. Stanisław Sobczyk, wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce, zapewnia, że celem jest coraz bliżej.

Niemal dwa lata temu rozpoczęła się jedna z najważniejszych inwestycji w regionie świętokrzyskim – szeroko zakrojona modernizacja Cementowni Małogoszcz. Inwestycja o wartości około 1 miliarda złotych zmieni tego zakładu w jeden z najbardziej innowacyjnych, zrównoważonych i efektywnych producentów cementu w Europie, który z pewnością stanie się najbardziej nowoczesną cementownią w Polsce.

16 września 2021 roku na terenie zakładu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego oraz odczytania i podpisania Aktu Fundacyjnego, co symbolicznie oznaczało początek budowy nowoczesnego pieca obrotowego do wypalania klinkieru. Przed tym wydarzeniem przez kilka miesięcy trwały intensywne prace przygotowawcze i rozbiórkowe mające na celu przygotowanie terenu pod budowę nowych obiektów.

W ramach inwestycji na terenie Cementowni Małogoszcz powstanie jeden zaawansowany technologicznie piec obrotowy do produkcji klinkieru o zdolności wytworzenia około 4 tysięcy ton produktu dziennie, ulepszona instalacja do alternatywnych źródeł energii, magazyny surowców oraz terminale rozładunkowe – hale będą pokryte dachem i hermetycznie zamknięte, co umożliwi produkcję „pod dachem”.

Po kilkumiesięcznych pracach konstrukcja „wyrastała” w niebo, a w kilku obszarach pojawiły się ogromne konstrukcje i magazyny surowcowe. Wszystkie instalacje elektryczne i światłowodowe zostały „wyeksponowane” na zewnątrz, a liczba pracowników wzrosła dwukrotnie.