Podejrzenia przypadków legionellozy w województwie świętokrzyskim

Podejrzenia przypadków legionellozy w województwie świętokrzyskim

W województwie świętokrzyskim, od początku obecnego roku, dostrzeżono dwa przypadki podejrzeń o legionellę – powiadamia Aleksandra Sutowicz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. W żadnym z nich nie stwierdzono jednak potwierdzonego zarażenia, mimo iż pacjenci prezentowali symptomy tej choroby.

– Na terenie województwa świętokrzyskiego, od początku tego roku, zanotowano dwa przypadki podejrzewane o zakażenie legionellą. Pierwszy przypadek zaobserwowano w czerwcu w Kielcach, natomiast drugi w lipcu w Końskich – informuje.

Dr hab. n.med. Wojciech Przybylski wyjaśnia, że infekcja ta rozprzestrzenia się drogą kropelkową, co oznacza, że bakteria musi być zawarta w ciepłej wodzie. Najczęściej można ją znaleźć w słuchawce prysznica, choć może ona również występować w nieco chłodniejszej wodzie, jak na przykład na końcu kranu, gdzie miesza się woda gorąca i zimna. W takich miejscach dochodzi do rozmnażania się bakterii pod postacią biofilmu, czyli membrany pokrytej dużymi ilościami bakterii. Drobnoustroje odłączające się od biofilmu w formie aerozolu dostają się do układu oddechowego człowieka i tam go atakują – tłumaczy specjalista.

– Infekcja legionellą może skutkować łagodnymi symptomami podobnymi do grypy, ale również może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc – dodaje dr Wojciech Przybylski.

Aby przeciwdziałać powstawaniu i rozmnażaniu tej bakterii, należy utrzymywać czystość kranów oraz zlewozmywaków, szczególnie tam gdzie dochodzi do mieszania się ciepłej i zimnej wody.

Zakażenie legionellą można leczyć za pomocą antybiotyków. Na rynku farmaceutycznym Polski dostępne są dwie grupy antybiotyków skuteczne przeciwko legionelli. Jeżeli pacjent prezentuje objawy zapalenia płuc, konieczne jest jednak najpierw wykonanie testów serologicznych z moczu lub krwi, które pozwolą na stwierdzenie czy doszło do zakażenia legionellą.