Odnowione źródło w Wąsoszu: Nowa atrakcja dla miłośników przyrody

Odnowione źródło w Wąsoszu: Nowa atrakcja dla miłośników przyrody

W samym sercu lasu, niedaleko niewielkiego miasteczka Wąsosz, pojawiło się źródło. Przywódcy lokalnej społeczności, w tym sołtys, oraz leśnicy, planują przekształcić to miejsce w prawdziwą atrakcję naturalną, która mogłaby przyciągać turystów chętnych na piesze wędrówki i odpoczynek na łonie natury.

Źródło jest położone gdzieś pomiędzy miejscowościami Końskie, Czarna i Stąporków. Sołtys Wąsosza, Lucjan Górecki, wspomina, że to źródło nie jest nowym zjawiskiem. Woda wybijała w tym miejscu wiele lat temu, ale przestała płynąć kilkanaście lat temu.

– Jestem pewien, że źródło istniało tutaj od dawna, moje wspomnienia są poparte opowieściami rodziców i dziadków. Musi mieć więc co najmniej sto lat. Pamiętam, jak leśniczy w latach 90. próbował odnowić otoczenie źródełka i wymienić zaniedbany betonowy pierścień wokół niego. Niestety, kiedy podniósł ten krąg, źródło przestało bić – wspomina Górecki.

Sołtys mówi dalej, że regularnie odwiedza to miejsce i trzy lata temu dostrzegł, że woda zaczęła znowu płynąć. Postanowił więc odnowić to miejsce, które było kiedyś popularnym punktem wypoczynku i biwakowania. W jego staraniach pomogli mu leśnicy. Kamil Kubicki, rzecznik Nadleśnictwa Barycz zaznacza, że obok źródła powstało miejsce parkingowe.

– Zarówno ja, jak i wielu innych pamiętam jak tamtejsze źródło regularnie biło. W przeszłości wybudowano nad nim zadaszenie oraz kamienny pierścień a także umieszczono trzy zadaszone stoły biwakowe. W ostatnim czasie odnowiliśmy to miejsce i wymieniliśmy uszkodzone elementy – dodaje Kubicki.

Jednak leśnik radzi ostrożność i odradza picie wody bezpośrednio z nowego źródła, ponieważ nie została ona jeszcze przebadana przez specjalistów.

Zaznacza również, że razem z gminą Końskie planują przeprowadzić remont zadaszenia nad źródłem oraz dodatkowo zamontować więcej miejsc do siedzenia.

Lucjan Górecki podkreśla, że teren wokół źródła był już wcześniej popularny wśród turystów udających się do Sielpi lub Czarnej. Można tam nawet teraz znaleźć ślady świeżych ognisk i biwaków.

Inne popularne źródła w całej okolicy można znaleźć także innych miejscach takich jak Stara Kuźnica (gmina Końskie) czy Niekłań niedaleko Rezerwatu Skałki Piekło.