Dagmara Domińczyk, aktorka z Kielc odnosząca sukcesy w Hollywood, odbiera Nagrodę Miasta Kielce

Dagmara Domińczyk, aktorka z Kielc odnosząca sukcesy w Hollywood, odbiera Nagrodę Miasta Kielce

Hollywoodzka aktorka pochodzenia kieleckiego, Dagmara Domińczyk, została uhonorowana Nagrodą Miasta Kielce, którą wręczyła jej osobiście Bożena Szczypiór, wiceprezydent Kielc. Wydarzenie to miało miejsce w poniedziałek 14 sierpnia. Domińczyk obecnie przebywa na terenie Polski ze względu na nakręcenie nowego filmu i postanowiła skorzystać z okazji, aby odwiedzić swoje rodzinne miasto.

Nagroda miasta była przyznana za rok 2020, jednak uroczystość wręczenia nagród, która miała miejsce w 2021 roku, nie mogła się pojawić ze względu na inne zobowiązania. W końcu, wizyta w Polsce była doskonałą okazją do odebrania tego prestiżowego wyróżnienia. W Polsce obecnie realizowane są zdjęcia do nowego filmu, gdzie Domińczyk gra rolę główną.

Aktorka urodziła się w Kielcach 17 lipca 1976 roku. Jest córką Mirosława Domińczyka, aktywisty „Solidarności” w regionie świętokrzyskim i członka strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, blisko związanego z Lechem Wałęsą oraz pierwszego przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji Związkowej Solidarność Regionu Świętokrzyskiego. Po internowaniu ojca, rodzina otrzymała od władz bilet jednokierunkowy i 17 lutego 1983 roku przeprowadziła się do Nowego Jorku. Początkowo mieszkali w hotelu dla emigrantów, a następnie przenieśli się do włoskiej dzielnicy i na Brooklyn.

W czasie studiów Domińczyk otrzymała możliwość zagrania głównych ról kobiecych w takich spektaklach jak: „Filadelfijska opowieść”, „Woyzeck”, „Medea”, „Miłość i gniew”, „Wieczór Trzech Króli”. Dwa miesiące po zakończeniu szkoły zdobyła swoją pierwszą pracę jako aktorka – to była reklama jogurtu emitowana wyłącznie w Irlandii. Cztery miesiące po studiach zadebiutowała na Broadwayu w roli dublerki Anny Friel w sztuce „Closer”, grając u boku Natashy Richardson. Warto też wspomnieć o innych ważnych rolach Domińczyk. W 2021 roku zadebiutował film „Córka”, gdzie gra jedną z kluczowych postaci. Ponadto widzowie mogą ją oglądać również w popularnym amerykańskim serialu HBO „Sukcesja”, gdzie aktorka występuje jako Karolina Novotney, szefowa PR firmy Waystar Royco.