Mieszkańcy Kielc włączają się w zarządzanie przestrzenią miejską

Mieszkańcy Kielc włączają się w zarządzanie przestrzenią miejską

Po raz kolejny, władze miasta Kielce zwracają się do mieszkańców z prośbą o pomoc w zebraniu informacji na temat infrastruktury miejskiej. Tym razem celem jest uzyskanie danych dotyczących położenia i kondycji ławek oraz koszy na śmieci w mieście. Radni z Kielc wyrażają jednak swoje obawy, twierdząc, że takie inicjatywy powinny być realizowane przez urzędników odpowiedzialnych za ten obszar.

Konkurs ogłoszony przez ratusz polega na użyciu aplikacji Mergin Maps do identyfikacji jak największej liczby ławek i koszy na śmieci, oznaczenia ich lokalizacji, wykonania fotografii i dodania opisów tych miejsc.

Rzecznik prezydenta Kielc, Marcin Januchta, deklaruje, że głównym celem konkursu jest mobilizacja mieszkańców do aktywnego udziału w tworzeniu bazy danych dotyczącej miasta. Podkreśla on, że choć ratusz posiada spis ławek i koszy należących do gminy, to lista ta nie zawiera informacji na temat ich dokładnej lokalizacji.

Zastanawiamy się, czy poprzez tę inicjatywę władze miasta próbują zrzucać na mieszkańców obowiązki urzędników? Według radnych z Kielc, odpowiedź brzmi tak. Przewodniczący Rady Miasta Kielce z klubu Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Karyś, jest zdania, że to właśnie miasto powinno podejmować tego rodzaju działania.

Jednakże Katarzyna Suchańska reprezentująca klub Bezpartyjni i Niezależni, zauważa, że miasto nie dysponuje pełną inwentaryzacją swoich aktywów.

W przeszłości ratusz już korzystał z pomocy mieszkańców przy zbieraniu informacji o miejscach parkingowych dla osób niepełnosprawnych czy stojakach rowerowych. Aplikacja Ulepszamy Kielce dostępna dla mieszkańców umożliwia zgłaszanie m.in. dziur w drogach. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 15 września, a wartość nagród wynosi 1,5 tys. zł.