Kielecka Geonatura świętuje 20-lecie i planuje nowe inwestycje

Kielecka Geonatura świętuje 20-lecie i planuje nowe inwestycje

Kieleckie Centrum Geoedukacji, znane również jako Geopark, a teraz jako Geonatura, przygotowuje się do obchodów swojego dwudziestolecia. Ta popularna atrakcja turystyczna w stolicy regionu, początkowo stworzona z myślą o prezentacji naturalnego bogactwa Kielc, nie przestaje się rozwijać. Plany na przyszłość obejmują kolejne duże inwestycje.

Geonatura powstała w 2003 roku, a jednym z jej założycieli był Andrzej Mochoń – obecny prezes Targów Kielce. Ten geolog z wykształcenia opowiada o tym jak w pewnym momencie postanowił przejść od działalności targowej do tworzenia miejsca promującego edukacyjne aspekty geologii. Pomysł zrodził się podczas rozmów z prezydentem Lubawskim.

Geonatura jest doceniana przez lokalne władze za swój wkład w promocję regionu. Prezydent Kielc, Bogdan Wenta, potwierdza że placówka pełni ważną rolę nie tylko edukacyjną, ale także promocyjną dla miasta Kielce i całego województwa świętokrzyskiego.

Częścią tej siły promocyjnej jest fakt, że Geonatura jest elementem Świętokrzyskiego Geoparku, który został wyróżniony certyfikatem UNESCO. Mirosław Hejduk, dyrektor Geonatury w Kielcach, podkreśla jednak, że nie spoczywają na laurach. Placówka ma ambitne plany na przyszłość i jest na liście kluczowych projektów marszałka województwa. Zaplanowane są inwestycje na kwotę ponad 51 milionów złotych.

Wśród tych planów są rozbudowa Ogrodu Botanicznego oraz zagospodarowanie kieleckich rezerwatów przyrody. Planowane są również budowa chodników, montaż oświetlenia oraz stworzenie ścieżek dydaktycznych.