40. Jubileuszowy Ogólnopolski Rajd Górski Przewodników PTTK w Kielcach

40. Jubileuszowy Ogólnopolski Rajd Górski Przewodników PTTK w Kielcach

W bieżącym roku, aż 150 przewodników z różnych rejonów Polski przybyło do Kielc, aby wziąć udział w 40. Jubileuszowym Ogólnopolskim Rajdzie Górskim Przewodników PTTK. Ponieważ pomysł na takie spotkanie narodził się właśnie w stolicy świętokrzyskiego regionu, co dziesiąta edycja tego wydarzenia jest organizowana tu.

Nadchodzące wydarzenie nosi hasło „Magiczne Świętokrzyskie”. Ideą tej imprezy jest nie tylko integrowanie społeczności przewodnickiej, ale także dawanie możliwości zgłębiania wiedzy i odkrywania nowych informacji na temat miejsca, w którym w danym roku organizowany jest rajd.

Ryszard Woszczyński, członek kieleckiego koła przewodników i pomysłodawca rajdu, przypomniał, że pierwsza tura miała miejsce w 1971 roku, podczas obchodów 15-lecia istnienia kieleckiego koła. Woszczyński jest jednym z najstarszych przewodników regionu świętokrzyskiego – swoją karierę rozpoczął w 1962 roku. Tegoroczny rajd gromadzi również innych długoterminowych uczestników, takich jak Barbara Ząbczyk-Chmielewska z Gdańska, która brała udział w rajdach od 1997 roku. Jak podkreśliła, dla przewodników z całej Polski to wyjątkowa okazja do spotkania i wymiany doświadczeń.

Ząbczyk-Chmielewska opisała też wartość podróży z doświadczonymi górskimi przewodnikami, dzięki którym uczestnicy mogą odkrywać zarówno popularne miejsca, jak i te mniej znane, które skrywają sekrety. To nieocenione doświadczenie dla przewodników z północnej lub centralnej Polski, którzy nie posiadają uprawnień do prowadzenia w górach.

Podczas trwania rajdu, przewodnicy zostali podzieleni na trzy grupy i mają za zadanie zwiedzić różne lokalizacje takie jak klasztory na Świętym Krzyżu oraz Karczówce, Chęciny, Sandomierz czy Bodzentyn. Będą mieli również szansę zapoznać się z nowym punktem atrakcyjnym regionu – Parkiem Legend Świętokrzyskich znajdującym się w Nowej Słupi.

Zakończenie rajdu zaplanowano na 27 sierpnia.