Koncert Gregorian w filharmonii na terenie Kielc

Koncert Gregorian w filharmonii na terenie Kielc

Polska grupa Gregorian Grace po serii występów w Niemczech, Danii i Holandii wróciła do Polski, prezentując swój charakterystyczny styl chorału gregoriańskiego w świeżym programie. W sobotę, 6 maja, wystąpili w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, gdzie zgromadziła się rozentuzjazmowana publiczność.

Wsłuchując się w porywającą mieszankę dźwięków, słuchacze usłyszeli pradawne melodie i harmonijne współbrzmienia z różnych tradycji religijnych. Obok średniowiecznej muzyki chóralnej zespół wykonał światowe przeboje popowe, bluesowe i rockowe, takie jak Ameno (Era), Hallelujah (Leonard Cohen), Sound of Silence (Simon & Garfunkel), Knocking on Heaven’s Door (Bob Dylan) i wiele innych. Utwory te, połączone z mistycznym chorałem gregoriańskim, stały się tego wieczoru prawdziwymi arcydziełami.

Wokaliści zaprezentowali pełne spektrum ludzkiego głosu, od wysokiego sopranu i czystych tonów po kontratenor i mistyczny basowy śpiew gardłowy. Wrażenie to zostało dodatkowo wzmocnione przez elektroniczne efekty świetlne i dźwiękowe, a także umiejętne improwizacje grupy żywych instrumentalistów grających na skrzypcach elektrycznych, klarnecie/saksofonie, klawiszach, gitarze elektrycznej i instrumentach perkusyjnych.