Osiedle Szydłówek z budkami lęgowymi i łąkami kwietnymi

Osiedle Szydłówek z budkami lęgowymi i łąkami kwietnymi

Od jakiegoś czasu w ramach projektu „Ekologiczny Szydłówek” na jednym z najbardziej zaniedbanych osiedli w Kielcach można już dostrzec pewne zmiany. Na drzewach zawisły budki lęgowe dla ptaków, a wiosną skwery osiedlowe będą ozdabiać kolorowe łąki kwietne. Pojawią się również tabliczki informujące o sprzątaniu po psie.

Koordynator projektów z „Szydłówek odNowa” Tomasz Nowak oznajmił, że mieszkańcy osiedla sami wpadli na pomysł budek lęgowych i łąk kwietnych. Postanowili go również wcielić w życie, zgłaszając plan do budżetu obywatelskiego. Dodaje też, że Szydłówek nie jest zbyt atrakcyjnym osiedlem mieszkalnym i potrzebuje wielu zmian, aby stać się jedną z kieleckich dekoracji.

Szydłówek wzbogacił się już o 50 budek lęgowych

Późna jesień to doskonały moment na wieszanie budek lęgowych. Faktem jest, że można je wieszać przez cały rok. Jednak o tej porze ptaki, które zimują w Polsce, szukają dla siebie schronienia. Dzięki temu budki zajmowane są o wiele szybciej. Jak na razie rozwieszono je już na drzewach przy ul. Bukowej, Marszałkowskiej, Miodowej i Wiśniowej. Następne pojawią się przy ul. Wiśniowej, na placu zabaw i w przedszkolu.

Na osiedlu rozwieszono około 50 budek lęgowych. W wielu z nich zdążyły zagnieździć się już szpaki, sikorki i muchołówki. Następnym krokiem jest rozstawienie 40 tabliczek informujących o sprzątaniu po swoim psie. Ponadto, na wiosnę zaplanowano także sadzenie łąk kwietnych, których festiwal kolorów wprowadzi powiew naturalnego piękna, przyozdabiając osiedle barwną roślinnością.