Miasto w liczbach

Miasto w liczbach

Dzisiaj przedstawimy miasto w nieco innej perspektywie niż robimy to zazwyczaj. Postaramy się przybliżyć Wam Kielce poprzez liczby. Pewnie nie raz zastanawialiście się, ile to miasto ma mieszkańców, jak wyglądają dane demograficzne, powierzchnia, ilość zabytków… W tym wpisie poruszymy temat danych statystycznych, które lepiej pozwolą poznać i zrozumieć Kielce.

Na początek kilka informacji dotyczących położenia Kielc. Odległość w linii prostej między tym miastem, a Warszawą, stolicą Polski wynosi 154 kilometrów. Od Krakowa 102 kilometry. Z kolei od nadmorskiego Gdańska, 411 kilometrów. Do Skarżyska-Kamiennej to już tylko 32 kilometry. Odległości od innych miast województwa świętokrzyskiego wynoszą (na przykład) od Sandomierza 82 kilometry, Ostrowca Świętokrzyskiego 54 kilometry, a od Jędrzejowa 34 kilometry.

Powierzchnia Kielc wynosi prawie 110 kilometrów kwadratowych. Liczba mieszkańców szacowana jest na prawie dwieście tysięcy. Gęstość zaludnienia to około 1800 osób na metr kwadratowy.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Kielcach więcej mieszka kobiet niż mężczyzn. Żyją średnio o 3 lata dłużej niż inni mieszkańcy kraju. Większość mieszkańców jest w wieku produkcyjnym. Według danych to ponad 60 procent ludności. Emeryci stanowią 25 procent wszystkich mieszkańców. Pozostała grupa to dzieci i młodzież.

W Kielcach działa 14 instytucji zajmujących się kulturą. Są to domy kultury, świetlice, kluby. 10 z nich posiada salę widowiskowe, gdzie organizowane są różnego rodzaju koncerty, spotkania, warsztaty itd.

Na terenie samych Kielc znajduje się 131 obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Są to kościoły, kapice, parki i domy. Takie dane opublikował w 2017 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Moglibyśmy przedstawić jeszcze wiele, wiele informacji o Kielcach za pomocą liczb. Warto czasami spojrzeć w ten sposób na miasto. To nie tylko ciekawostka, ale także dobra metoda, żeby zobaczyć, jak żyje się w tym miejscu, czy łatwo znaleźć pracę, ile będzie się zarabiać. Zachęcamy do poszukiwania danych, które pozwolą na analizę tych informacji.

Jeden komentarz o “Miasto w liczbach

  1. Jestem zaskoczona informacją, że mieszkańcy Kielc żyją średnio o 3 lata dłużej niż inni mieszkańcy kraju.

Comments are closed.