Ciekawe miejsca w Kielcach – ulica Henryka Sienkiewicza

Ciekawe miejsca w Kielcach – ulica Henryka Sienkiewicza

Jeśli ktoś będąc w Kielcach nie był w miejscu, które dzisiaj chcemy dla Was opisać, koniecznie musi powtórzyć podróż do tego pięknego miasta. Ulica Henryka Sienkiewicza, bo o niej mowa, to jedna z najważniejszych ulic w Kielcach. Jest także uważana za jedną z tych najbardziej reprezentacyjnych.

Zapewne pomyślicie sobie „Jak ulica może być ciekawym miejscem?” Zaraz udowodnimy Wam, że ulica Henryka Sienkiewicza w Kielcach jak najbardziej taka właśnie jest 😉

Początku drogi, która dzisiaj dumnie nosi imię polskiego noblisty i pisarza Henryka Sienkiewicza, sięgają XVII wieku. Wtedy była to trasa, która łączyła tak zwane „miasteczko biskupie”, a więc Pałac Biskupów Krakowskich (którego historię kiedyś już omawialiśmy na naszej stronie) z domami mieszkańców. Były to czasy, kiedy ta ulica była raczej błotnistą ścieżką niż deptakiem po jakim dzisiaj możemy chodzić. Dopiero w XIX wieku, kiedy to przy tej trasie zaczęły powstawać ważne urzędy, jak na przykład szkoła czy poczta, zajęto się jej wybrukowaniem. Dzięki temu dość szybko stała się najważniejszą, a za razem najbardziej reprezentacyjną ulicą.

Warto też wiedzieć, że nie od początku ulica Henryka Sienkiewicza nosiła takie właśnie imię. W swojej historii kilkakrotnie zmieniała nazwę. Była między innymi ulicą Konstantego, Wielkiego Księcia Konstantego Pawłowicza czy Pocztową. Dopiero w 1919 roku została nazwana ulicą Henryka Sienkiewicza.

Co warto zobaczyć spacerując ulicą Henryka Sienkiewicza w Kielcach?

Swoje miejsca znalazło tam wiele instytucji, sklepów, kawiarni. Wśród nich należy wymienić na pewno Teatr imienia Stefana Żeromskiego (o którym, podobnie jak o Pałacu Biskupów Krakowskich, kiedyś już pisaliśmy). Choć obecnie budynek ten przechodzi remont, a siedziba teatru przeniesiona jest w inne miejsce, warto zajrzeć tam po zakończeniu prac konserwatorskich. Na ulicy Henryka Sienkiewicza koniecznie trzeba zobaczyć pomnik tego wybitnego polskiego pisarza. Znajdziemy go na końcu ulicy, ale na pewno warto przejść się spacerem w tamto miejsce. Podczas spaceru bez problemu kupimy pamiątki czy inne drobiazgi. Jest tam całe mnóstwo sklepów z tego typu rzeczami.

Warty uwagi jest także kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy. To najwyżej położony punkt na całej ulicy.

Spacerując po ulicy Henryka Sienkiewicza w Kielcach warto zwrócić uwagę na budynki, które znajdują się wokół. Jest tam wiele pięknych, zabytkowych domów. Część z nich wpisano do rejestru zabytków.

Ze względu na rozwój miasta, a także przybywanie nowych mieszkańców, ulica stawała się coraz dłuższa i dłuższa. Obecnie jej długość wynosi prawie 1300 metrów. Przebiega przez nią czerwony szlak miejski. Idąc nim zobaczymy najpiękniejsze i najważniejsze zabytki miasta.

Po spacerze ulicą Sienkiewicza polecamy przejść się dalej Plantami wzdłuż rzeki Silnicy.

Ulica Henryka Sienkiewicza jest cały czas modernizowana. Staje się przez to coraz to bardziej atrakcyjnym turystycznie miejscem w Kielcach.