Ciekawe miejsca w Kielcach – Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Ciekawe miejsca w Kielcach – Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Przyszedł czas na odwiedzenie kolejnego ciekawego miejsca w Kielcach! Tym razem zapraszamy do Pałacu! Jest to jeden z oddziałów Muzeum Narodowego. Wiele osób przyjeżdża do miasta, by zobaczyć tą budowlę, a co ważniejsze, zbiory malarstwa, które można tam podziwiać. O czym mowa? Większość naszych czytelników pewnie już wie…

Zapraszamy do poznania niesamowitego miejsca, jakim jest Dawny Pałac Biskupów Krakowskich.

Pałac znajduje się przy placu Zamkowym, na historycznym Wzgórzu Katedralnym, dzisiaj znanym bardziej jako po prostu Wzgórze Zamowe. Jest to piękna barokowa budowla, którą ufundował biskup Jakub Zadzik. Powstawała w latach 1627-1635. Sam budowniczy nie doczekał jednak zakończenia prac wewnątrz pałacu. Zmarł w 1642 roku, natomiast według dokumentów oficjalny koniec prac (zwłaszcza wewnątrz pałacu) miał miejsce w 1645 roku. Wtedy po praz pierwszy spisano inwentarz kieleckiego pałacu.

Przez lata była to główna rezydencja kolejnych biskupów.

Wielu z nich wprowadzało zmiany w wyglądzie pałacu, jego charakterze, układzie pomieszczeń. W pałacu gościli także znamienici goście. Wśród nich między innymi król Polski Jan Kazimierz. W czasie potopu szwedzkiego przebywał tam też król szwedzki Karol XII. W tym okresie pałac dość poważnie został złupiony. Wiele przedmiotów zostało stamtąd zabranych przez wojska Szwecji.

W 1789 roku całość dóbr biskupich, w tym także sam pałac, zostają przejęte przez Skarb Państwa. Od tego czasu w tym miejscu swoje siedziby mają różne instytucje. Wśród nich na przykład Zarząd Powiatu, Główna Dyrekcja Górnicza, Szkoła Akademiczno-Górnicza, w późniejszych latach siedziba Województwa Krakowskiego, a nawet więzienie czy szpital. Pałac jest coraz bardziej niszczony i dewastowany. Dopiero w latach 1923-1927 doczekał się gruntownego remontu. W czasach II Wojny Światowej pałac stał się siedzibą władz okupacyjnych. Po wojnie, aż do 1970 roku pałac był siedzibą władz województwa. Dopiero po tym czasie miejsce to przechodzi pod opiekę Muzeum Świętokrzyskiego. Od tego czasu co jakiś czas prowadzone są prace konserwatorskie, a obiekt stał się muzeum otwartym dla zwiedzających…

Jak widać historia pałacu jest niezwykle burzliwa. Ciągle zmiany właścicieli, przekształcanie budynku na potrzeby konkretnych organizacji czy pełnienie funkcji siedzib różnych władz z pewnością odbiło się na samym wyglądzie pałacu, jak i jego wnętrz.

Co teraz można zobaczyć w pałacu?

Na pewno będąc w tym miejscu nie można przejść obojętnie obok Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, która znajduje się właśnie w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Zobaczyć można tam dzieła najwybitniejszych twórców, między innymi Wyspiańskiego, Malczewskiego, Mehoffera.

Same wnętrza danych komnat i pomieszczeń, gdzie mieszkali dawni biskupi także warto zobaczyć.

Choć obecna sytuacja pandemiczna uniemożliwia osobiste zwiedzanie Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, muzeum udostępniło na swojej stronie internetowej część zbiorów. Można tam zobaczyć wybrane eksponaty, a także „pospacerować” po muzeum dzięki wirtualnym spacerom. Zachęcamy do odwiedzenia tego niesamowitego miejsca.