Wrzesień przynoszący otwarcie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar

Wrzesień przynoszący otwarcie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar

Krzysztof Paszyk, minister odpowiedzialny za sprawy rozwoju i technologii, podczas środowej konferencji prasowej poinformował o planowanej na wrzesień inauguracji kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar (GUM) zlokalizowanego w Kielcach. Minister podkreślił, że obiekt ten ma znacząco przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. W planach rządu jest również wsparcie dla dalszego rozwoju tego miejsca, w tym budowy laboratorium skoncentrowanego na badaniach dotyczących elektryczności i magnetyzmu.

Podczas wydarzenia, minister Paszyk szczególnie podkreślił rolę metrologii w procesach przemysłowych oraz gospodarczym rozwoju kraju. Wspomniał także, że laboratoria znajdujące się w obrębie kampusu GUM stanowią jedne z najbardziej nowoczesnych tego typu placówek na terenie Europy. Ich oficjalne otwarcie zaplanowane jest na wrzesień tego roku.

W trakcie konferencji głos zabrał również prezes GUM, profesor Jacek Semaniak. Podkreślił on, że prace związane z instalacją sprzętu laboratoryjnego w obrębie kampusu są w pełnym toku i planowane jest ich zakończenie na czas wakacji. Profesor Semaniak wyraził też nadzieję, że kielecki ośrodek badawczo-rozwojowy przejdzie w historię polskiej nauki jako „metrologiczny CERN”.

Uroczyste otwarcie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM zaplanowano na 9 września. Tydzień później, odbędzie się specjalny piknik metrologiczny. W dniach od 16 do 18 września, przewidziano organizację konferencji naukowej z udziałem około 200 uczestników z kraju oraz zagranicy.

Inwestycja w budowę kampusu laboratoryjnego GUM przy ulicy Wrzosowej w Kielcach obejmowała stworzenie ośmiu budynków, zawierających laboratoria specjalizujące się w różnych dziedzinach, m.in. akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy oraz termometrii. Na terenie kompleksu znajdują się także warsztaty i magazyn materiałów łatwopalnych. Obecnie zatrudnionych jest tam 76 osób, choć liczba ta ma wzrosnąć w związku z planami powiększenia infrastruktury o laboratorium elektryczności i magnetyzmu.

Laboratoria na terenie kompleksu mają służyć do prowadzenia badań wspierających system dystrybucji czasu w Polsce dla sektorów gospodarki, które wymagają precyzyjnego, ciągłego i niezawodnego pomiaru czasu – z dokładnością co najmniej do milisekund. Sektory te to przede wszystkim energetyka, telekomunikacja, teleinformatyka, systemy IT, bankowość i finanse.

Łączny koszt pierwszego etapu budowy i wyposażenia Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach wyniósł około 230 milionów złotych.