Cenne zioła powracają do przestrzeni miejskiej – Wzgórze Zamkowe znów ożywa naturą

Cenne zioła powracają do przestrzeni miejskiej – Wzgórze Zamkowe znów ożywa naturą

Odświeżona przestrzeń Wzgórza Zamkowego w Kielcach stała się ponownie miejscem, gdzie melisa, mięta, bazylia, a nawet boże drzewka znalazły swoje miejsce. Przedstawiciele Instytutu Dizajnu i Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” poprowadzili akcję sadzenia świeżych ziół na boku Galerii Brama w przejściu do Parku Miejskiego. Zielniki miejskie, które wyrosły dzięki finansowaniu z Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego, stały się nową atrakcją miejsca.

Aleksandra Banaś, reprezentująca Instytut Dizajnu, wyjaśniła, że po przerwie związanej z remontem siedziby Teatru Lalki i Aktora Kubuś, odnowione donice ze świeżymi roślinami są teraz dostępne dla wszystkich mieszkańców. Zachęciła również do korzystania z dobrodziejstw ziół i cieszenia się urokiem tej przestrzeni. Podziękowała też Rejonowemu Przedsiębiorstwu Zieleni i Usług Komunalnych za wsparcie inicjatywy i dostarczenie ziemi do nasadzeń.

Zioła i przyprawy dostępne dla wszystkich zostały wprowadzone w Kielcach w 2021 roku jako realizacja projektu „Zielniki miejskie – zioła dla kielczan” z budżetu obywatelskiego. Donice z ziołami upiększyły nie tylko Wzgórze Zamkowe, ale również otoczenie kilku miejskich instytucji, takich jak Miejska Biblioteka Publiczna, Biuro Wystaw Artystycznych oraz dziedziniec Muzeum Zabawy i Zabawek. Aleksandra Banaś, koordynator projektu, zauważyła, że zielniki zdobyły również popularność na osiedlach mieszkaniowych.

Wśród roślin, które znalazły swoje miejsce w nowych donicach, znalazły się takie gatunki jak tymianek, mięta, szałwia, estragon czy rumianek. Każdy może z nich skorzystać, jednak ważne jest, aby nie wyrywać roślin z korzeniami. Pielęgnacja zielników na Wzgórzu Zamkowym będzie teraz realizowana przez Instytut Dizajnu i Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”.