Była aptekarka skazana na siedem lat więzienia za wyłudzenie 7,5 miliona złotych

Była aptekarka skazana na siedem lat więzienia za wyłudzenie 7,5 miliona złotych

Podczas rozprawy we wtorkowym procesie, Sąd Okręgowy w Kielcach postanowił skazać na karę siedmiu lat pozbawienia wolności byłą pracownicę apteki, Marię C., która została oskarżona o wyłudzenie dużej sumy pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ponad 7,5 miliona złotych zostało wyłudzone przez kobietę, która przez długie lata podawała niewłaściwe informacje o sprzedaży medykamentów, które nigdy nie trafiły do rąk pacjentów.

Sędzia Kamil Czyżewski z kieleckiego sądu zaakcentował, że wyłudzona kwota jest zbyt duża i musiała znaleźć odzwierciedlenie w surowości wymierzonej kary. Ta powinna być adekwatna do czynu, zwłaszcza że proceder wyłudzeń trwał bardzo długo. Prokuratura ustaliła, że Marii C. udało się oszukiwać NFZ przez okres około ośmiu lat, począwszy od 2010 roku. Sędzia podkreślił: „Trudno sobie nawet wyobrazić ile recept musiało zostać sfabrykowanych i dopisanych do setek tysięcy innych, aby osiągnąć tak kolosalną kwotę wyłudzenia” Warto również wspomnieć, że w początkowej fazie postępowania kobieta przyznała się do winy. Twierdziła, że cały proceder miał na celu przede wszystkim zapewnienie dobrobytu jej rodzinie i bliskim.

Sąd zwrócił uwagę na fakt, że zgromadzone dowody bezsprzecznie potwierdziły winę oskarżonej. Prokuratura musiała zrobić ogromną pracę, analizując każdą receptę i dokumentację medyczną. Sąd stwierdził też, że oskarżona jest winna prania brudnych pieniędzy, co jest przestępstwem opisanym w artykule 299 kodeksu karnego.

Podczas wymierzania kary sędzia wziął pod uwagę też stan zdrowia 77-letniej Marii C., który nie jest dobry. Ostatecznie decyzją sądu kobieta została skazana na karę siedmiu lat więzienia i grzywnę w wysokości 100 tysięcy złotych. Ma także obowiązek zwrócić wyłudzoną sumę Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Osoba oskarżona była kierowniczką i współwłaścicielką apteki w Sandomierzu oraz punktu aptecznego na Podkarpaciu. Została oskarżona o tworzenie fałszywych dokumentów, które zawierały recepty na leki, które nigdy nie były wydawane. Leki te miały wysoką wartość refundacji. W ten sposób Maria C. wyłudziła ponad 7,5 miliona złotych. Śledztwo wykazało, że proceder trwał od lipca 2010 do kwietnia 2018 roku.

Na koniec warto zaznaczyć, że wyrok nie jest prawomocny, a oskarżona nie pojawiła się we wtorek w sądzie.

W ubiegłym roku w oddzielnym procesie Paweł C. i Agnieszka C., wspólnicy Marii C., zostali skazani za pranie brudnych pieniędzy pochodzących z wyłudzeń z NFZ. Sąd Okręgowy w Kielcach wymierzył im kary roku i 10 miesięcy więzienia oraz grzywny po 40 tysięcy złotych. Muszą oni również zwrócić solidarnie z Marią C. ponad 7,5 miliona złotych wyłudzonych z NFZ.