Za mała liczba kamer VAR wpłynęła na wynik meczu Wisły Płock

Za mała liczba kamer VAR wpłynęła na wynik meczu Wisły Płock

Weryfikacja wideotechniczna (VR), która miała miejsce podczas 60. minuty meczu, gdy Kiryl Samoil zdobył bramkę z rzutu wolnego, opierała się na zarejestrowanym materiale z ośmiu kamer. Według komunikatu wydanego przez Orlen Superligę, dostępny w tym momencie materiał nie dawał jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy zawodnik ORLEN Wisły Płock – Kiryl Samoil, zdobył bramkę zgodnie z przepisami gry w piłkę ręczną. Komisarz Ligi dr Piotr Łebek jest autorem raportu odnoszącego się do sytuacji z 60. minuty pierwszego meczu finałowego pomiędzy Orlen Wisła Płock a Industrią Kielce.

Proces weryfikacji wideotechnicznej (VR) w Orlen Superlidze bazuje na obrazie z maksymalnie ośmiu kamer telewizyjnych. Wybór konkretnych kamer do VR zależy od warunków technicznych w halach klubów biorących udział w ORLEN Superlidze oraz od standardów telewizyjnych ustalonych na dany mecz. Standardem ligi jest jednak produkcja sygnału z sześciu kamer telewizyjnych, natomiast podczas najważniejszych meczów liczba ta może wzrosnąć do dwunastu.

Mecz pomiędzy ORLEN Wisłą Płock a Industrią Kielce był realizowany w standardzie dwunastokamerowym, jednak weryfikacja wideotechniczna (VR) odbyła się przy użyciu maksymalnie dostępnego technicznie systemu ośmiokamerowej weryfikacji. Wybór kamer został podjęty przed rozpoczęciem spotkania, biorąc pod uwagę perspektywę ujęć, które pozwolą na jak najszerszą analizę.

Sędziowie nie mieli możliwości podglądu z kamery umieszczonej za bramką ORLEN Wisły Płock, która była dostępna wyłącznie dla widzów telewizyjnych. Właśnie ten konkretny obraz byłby najbardziej użyteczny do oceny poprawności wykonania zagrania przez Kiryla Samoila.

Aktualny system ośmiokanałowej weryfikacji wideotechnicznej (VR) w ORLEN Superlidze spełnia najwyższe standardy dla tego typu systemów w piłce ręcznej, zarówno podczas meczów Ligi Mistrzów EHF, jak i na mistrzostwach świata. Superliga sp. z o.o. poprosiła Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz dostawcę systemu VR o ponowną, wspólną i szczegółową analizę wyboru kamer do systemu VR, a także o możliwość rozbudowania systemu z ośmiu do dwunastu kamer (w przypadku kluczowych meczów), aby zapewnić sędziom więcej ujęć do analizy sytuacji boiskowych, co pozwoli na podjęcie właściwych decyzji.

Podczas ostatnich sekund gry, płocczanie doprowadzili do remisu. Bezpośrednio z rzutu wolnego Andreas Wolff pokonał rozgrywający Nafciarzy Kirył Samoiła. Sędziowie po analizie video nie znaleźli błędu Białorusina przy rzucie, mimo że na telewizyjnych powtórkach było widać, że zawodnik oderwał stopę od parkietu. Industria Kielce złożyła protest, na który odpowiedzią jest niniejszy komunikat.