Za kraty trafia 10 osób oskarżonych o udział w grupie wyłudzającej środki finansowe

Za kraty trafia 10 osób oskarżonych o udział w grupie wyłudzającej środki finansowe

Oficerowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) stacjonującego w Kielcach, doprowadzili do zatrzymania 10 osób. Wszystkie te jednostki są powiązane z podejrzeniem o uczestnictwo w grupie przestępczej, której głównym celem było oszukiwanie banków i korporacji finansowych, skutkujące wyłudzeniem pożyczek, kredytów i leasingów. W wyniku nielegalnej działalności tej formacji, straty finansowe oszacowano na sumę przekraczającą 5 mln złotych.

W informacji przekazanej przez CBZC we wtorek, czytamy, że członkowie gangu działali na terenie całego kraju. Według ustaleń śledztwa, oszuści wykorzystywali fałszywe dokumenty potwierdzające zatrudnienie oraz wysokość zarobków do uzyskania środków finansowych. Przestępcza grupa wykorzystywała również lukę w przepisach, relacje z pośrednikami finansowymi a także różne formy płatności elektronicznych i narzędzia internetowe do realizacji swoich celów.

Operacja policyjna doprowadziła do aresztowania 10 osób w czterech różnych województwach: mazowieckim, zachodniopomorskim, śląskim i łódzkim. Na wniosek prokuratora, dwóm z podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Straty wynikające z działalności przestępczej grupy szacuje się na ponad 5 milionów złotych.

Zatrzymani to najnowsza część grupy osób objętych śledztwem prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Łącznie podejrzeń dotyczy już 39 osób, a tymczasowo aresztowanych jest siedem. Policjanci nie wykluczają możliwości kolejnych zatrzymań w najbliższym czasie, co sugeruje, że sprawa nadal jest w toku.