Wyjątkowo ciepły początek kwietnia zakończony chłodnym powiewem

Wyjątkowo ciepły początek kwietnia zakończony chłodnym powiewem

W ten tydzień witał nas niespotykany od trzech dekad ciepły pogodowy akcent. Kalendarz pokazywał 8 kwietnia – najcieplejszy dzień tego miesiąca od lat 30. Wraz z tą anomalią klimatyczną, otrzymaliśmy również nową dostawę pyłu saharyjskiego, który na mapach meteorologicznych przybiera intensywnie fuksjowy kolor. Ten szczególny „suwenir” z afrykańskiej pustyni utrzyma się w naszej atmosferze do środy.

Jak przekazują raporty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, noc z wtorku (9 kwietnia) na środę przyniesie jednak gwałtowne ochłodzenie. Przez nasz kraj przetoczy się chłodny front atmosferyczny, który za sobą zostawi przelotne opady deszczu i znacznie chłodniejsze powietrze.

Wtorek obfituje w słoneczne promienie, które ogrzeją cały kraj. Dopiero wieczorem zachód kraju stanie się bardziej zachmurzony i pojawią się pierwsze, nieregularne opady deszczu na północy. Temperatura wahać się będzie od 22°C na północy do 26°C na południu, natomiast nad morzem będzie nieco chłodniej, około 15°C. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, osiągając w niektórych miejscach na zachodzie i południu kraju prędkość do 55 km/h. W górach odczuwalne będą porywy wiatru dochodzące do 70 km/h.

Środa (10 kwietnia) przyniesie zmiany związane z przemieszczającym się frontem atmosferycznym. Już w nocy oraz w ciągu dnia atmosfera będzie pełna deszczowych opadów i lokalnych burz, a temperatura oscylować będzie między 11°C a 15°C. Na wschodzie zaś zanotujemy nawet 20-22°C. Ciut chłodniej będzie nad morzem oraz w kotlinach sudeckich, gdzie termometry pokażą jedynie 9°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, na wybrzeżu osiąga prędkości do 65 km/h. Podczas burz możemy spodziewać się porywów wiatru do 70 km/h.

W czwartek (11 kwietnia) przeważać będzie małe i umiarkowane zachmurzenie, choć na północy czasami intensywniejsze i przyprawione przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna oscylować będzie między 14°C a 17°C, z wyjątkiem chłodniejszego nadmorskiego regionu, gdzie wyniesie około 11°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, a na północy, w centrum i na wschodzie – miejscami porywisty, przeważnie z kierunków zachodnich.