Trzy majowe dni pełne uroczystości. Święto Pracy, Dzień Flagi RP, a także obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Trzy majowe dni pełne uroczystości. Święto Pracy, Dzień Flagi RP, a także obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Początek maja to okres pełen państwowych święt. Święto Pracy, obchodzone 1 maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja – wszystko to sprawia, że trzy pierwsze dni maja są czasem uroczystości i radości. W tym roku nasz kraj świętuje także 20 lat od momentu przystąpienia do struktur Unii Europejskiej. Informacje o planowanych wydarzeniach w Kielcach w dniach od 1 do 3 maja były przedmiotem konferencji prasowej, w której udział wzięli Józef Bryk – wojewoda świętokrzyski, Bogdan Wenta – prezydent Kielc oraz Lidia Palacz – szefowa Komitetu Obrony Demokracji na terenie województwa świętokrzyskiego i Karolina Plutka – konsultantka z kieleckiego punktu funkcjonującego w ramach sieci Europe Direct.

Obchody 20-tej rocznicy dołączenia Polski do Unii Europejskiej są organizowane w Kielcach po raz drugi. Pierwsza taka uroczystość miała miejsce w 2014 roku, kiedy to świętowano dekadę członkostwa Polski w strukturach unijnych.

Wojewoda świętokrzyski Józef Bryk podkreślał, że obchodzimy niezwykle ważną rocznicę, będącą jednym z kluczowych wydarzeń ostatnich lat. Członkostwo w Unii Europejskiej przekłada się na bezpieczeństwo gospodarcze i militarne kraju, jak również na swobodny przepływ kapitału. Z kolei prezydent Kielc Bogdan Wenta zaznaczał, że rok 2004 był momentem, który umożliwił dynamiczny rozwój Polski i przybliżenie nas do świata zachodniego.

Zaproszenie do uczestnictwa w „Pikniku Europejskim”, który ma na celu uczcić przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, skierowała do obywateli Lidia Palacz, szefowa Komitetu Obrony Demokracji. Wydarzenie to odbędzie się 1 maja przed budynkiem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Rozmawiając o Unii Europejskiej, Lidia Palacz określiła ją jako niezwykły projekt, w ramach którego 27 państw tworzy wspólnotę zarówno w działaniu, jak i wartości. Karolina Plutka natomiast zwróciła uwagę, że efekty członkostwa w Unii Europejskiej są widoczne na każdym kroku – to inwestycje w infrastrukturę i rozwijającą się gospodarkę, ale także wsparcie dla biznesu.

Zachętę do udziału w majowych obchodach skierował również Ireneusz Piasecki, dyrektor generalny Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dla dzieci i dorosłych przygotowano wiele atrakcji, m.in. dmuchane zamki, koło fortuny z nagrodami, warsztaty kręcenia lizaków czy wielkoformatowe puzzle z państwami Unii Europejskiej.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który jest obchodzony od 20 lat. W całym kraju organizowane są różnego rodzaju wydarzenia i manifestacje o charakterze patriotycznym. W Kielcach odbędą się uroczystości, podczas których zostaną podniesione flagi państwowe i odegrany hymn państwowy.

3 maja to Święto Konstytucji – pierwszej w Europie i drugiej na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., spisanej konstytucji. Konstytucję tę uchwalił Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r., wprowadzając monarchię konstytucyjną i regulując organizację władz państwowych. W ramach obchodów odbędzie się m.in. uroczysta msza św. za ojczyznę, przemarsz uczestników przed pomnik Stanisława Staszica oraz piknik Majowy „Vivat 3 Maja” z atrakcjami dla najmłodszych.