Interaktywna wystawa EkoEksperymentarium: Jak oszczędzać wodę i pieniądze, będąc przyjaznym dla środowiska?

Interaktywna wystawa EkoEksperymentarium: Jak oszczędzać wodę i pieniądze, będąc przyjaznym dla środowiska?

Chcesz dowiedzieć się, jak zaoszczędzić do 700 litrów wody tygodniowo i obniżyć swoje wydatki nawet o tysiąc złotych rocznie, rezygnując z plastiku? Wszystko to można dowiedzieć się na interaktywnej wystawie EkoEksperymentarium, dostępnej w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu od 11 kwietnia. Uczniowie klasy 2c ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. T. Kościuszki mieli okazję jako pierwsi przetestować tę ekologiczną propozycję.

EkoEksperymentarium to specjalnie zaprojektowane mieszkanie, w którym poprzez aktywne uczestnictwo i praktyczne doświadczenia można nauczyć się dbania o środowisko w swoich domach. W salonie zwraca się uwagę na „wampiry energetyczne”, czyli urządzenia zużywające prąd. W łazience pokazuje, ile wody można zaoszczędzić, wybierając prysznic zamiast kąpieli w wannie. Kuchnia staje się miejscem nauki gotowania w duchu less waste oraz segregacji odpadów, a sypialnia skłania do refleksji nad koniecznością posiadania mniejszej ilości rzeczy.

Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt, podkreśla, że EkoEksperymentarium to interaktywna przestrzeń, która pozwala uczestnikom samodzielnie doświadczyć skutków swoich codziennych wyborów. Zmień temperaturę w domu, rezygnując z zakupu butelkowanej wody, i odkryj, co stanie się z Twoim środowiskiem. Skomponuj własne śniadanie, korzystając z lokalnych i sezonowych produktów, i zrozum, jak zmniejszyć swój ślad węglowy. Wystawa, zaaranżowana za pomocą intrygujących ilustracji Pawła Szlotawy, stawia na edukację poprzez zabawę.

Wystawa EkoEksperymentarium była prezentowana już w wielu miastach Polski, m.in. w Gdyni, Wrocławiu, Warszawie czy Krakowie.

Marcin Chłodnicki, wiceprezydent Kielc uważa, że wystawa jest doskonałą okazją dla dzieci do zrozumienia istoty ekologii i wpływu codziennych nawyków na oszczędność zasobów naturalnych. Dodatkowo edukacja najmłodszych ma szansę dotrzeć do starszego pokolenia – rodziców i dziadków dzieci.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 podkreślają, że podczas zabawy na wystawie dowiedzieli się wielu ciekawostek. Nauczyli się, że router internetowy zużywa najwięcej prądu w trybie czuwania, a paragony ze sklepu można segregować do pojemnika na papier. Deklarują też, że chociaż kąpiele w pełnej wannie są przyjemne, zdecydują się na częstsze korzystanie z prysznica.

Dominika Janicka, p.o. dyrektorki d/s artystycznych ID, wyraża zadowolenie z kolejnej wystawy dla dzieci. Według niej dzieci stanowią ważną grupę odbiorców dla Instytutu Dizajnu.

Wystawa EkoEksperymentarium to część szerszego projektu edukacyjnego, który obejmuje także portal z grami i interaktywnymi lekcjami o klimacie dla młodzieży (ekoeksperymentarium.pl).

Magda Derdończyk z kolektywu Mamy Projekt podkreśla znaczenie edukacji klimatycznej i potrzebę dostarczania sprawdzonych informacji na tematy takie jak odpowiednia segregacja odpadów czy oszczędzanie zasobów. Wystawa ma za zadanie przekazywać wiedzę specjalistyczną w prosty i przystępny sposób.

Interaktywna wystawa będzie dostępna w Instytucie Dizajnu aż do 23 czerwca 2024 roku.