Finansowanie programów zdrowotnych przez Urząd Miasta Kielce – szczegóły i korzyści dla mieszkańców

Finansowanie programów zdrowotnych przez Urząd Miasta Kielce – szczegóły i korzyści dla mieszkańców

Mieszkańcy Kielc mają ponownie możliwość korzystania z licznych programów zdrowotnych, które są sponsorowane przez lokalny samorząd. W roku 2024 będą oni mieli dostęp do szeregu szczepień, które są rekomendowane, ale nie są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia czy Narodowy Fundusz Zdrowia.

Anna Dusza-Ciechanowska, manager ds. Promocji Zdrowia i Profilaktyki w Urzędzie Miasta Kielce, podkreśla, że programy te są realizowane od 2006 roku i cieszą się znaczną popularnością oraz pozytywnym odbiorem wśród kielczan.

W 2024 roku „Program profilaktyki zakażeń meningokokowych” będzie dostępny dla dzieci urodzonych w latach 2022, 2023 (w ich drugim roku życia) oraz 2011, które mieszkają na terenie Kielc. Na młodsze dzieci czekają dwie dawki szczepionki przeciwko meningokokom typu B oraz jedna dawka ACW135Y, natomiast nastolatkowie urodzeni w 2011 otrzymają jedną dawkę szczepionki ACW135Y.

Celem tego programu, realizowanego od roku 2008, jest redukcja ryzyka zachorowań na choroby wywołane przez bakterie meningokokowe. Obejmuje on dwie grupy wiekowe: dzieci w drugim roku życia oraz 13-letnich młodzieżowców, wszystkich zamieszkujących na terenie Kielc.

W kolejnym programie, „Programie prewencji ospy wietrznej” w roku 2024, przewidziane są szczepienia dla dzieci urodzonych w latach 2021 i 2022, które nie uczęszczają do żłobka. Schemat szczepienia obejmuje dwie dawki podawane co najmniej w sześciotygodniowym odstępie.

O ten program mogą ubiegać się rodzice dzieci pomiędzy 12. miesiącem życia a końcem trzeciego roku, które nie uczęszczają do żłobka i mieszkają na terenie Kielc. Program ten istnieje od roku 2016 i ma na celu zredukowanie liczby przypadków zachorowań na ospę wietrzną wśród dzieci do trzeciego roku życia poprzez podanie im dwóch dawek szczepionki.

Trzeci z programów, „Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Kielce”, oferuje pary zakwalifikowane do programu możliwość uzyskania dofinansowania do jednej próby zapłodnienia in vitro do kwoty 5 tys. zł. Każdej parze przysługuje prawo do maksymalnie trzech prób.

Program ten, realizowany od roku 2020, jest dostępny dla par (kobiety i mężczyzn), które od co najmniej roku mieszkają w Kielcach i u których medycznie stwierdzono lub potwierdzono niepłodność, a także dla tych, u których leczenie niepłodności w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie przyniosło rezultatów. Aby skorzystać z programu, obie osoby muszą być pełnoletnie.

Niepłodność jest coraz powszechniejszym problemem społecznym, mającym wpływ zarówno na zdrowie ludzi, jak i na sytuację demograficzną i wskaźniki makroekonomiczne kraju.

Realizacja wszystkich wymienionych programów zdrowotnych została sformalizowana przez Radę Miasta Kielce i będzie kontynuowana do końca roku 2024.