Chirurdzy z Szpitala MSWiA w Kielcach rozwijają umiejętności w endoskopii podczas specjalistycznych warsztatów

Chirurdzy z Szpitala MSWiA w Kielcach rozwijają umiejętności w endoskopii podczas specjalistycznych warsztatów

Personel medyczny ze Szpitala MSWiA w Kielcach miał możliwość uczestniczenia w praktycznych warsztatach, mających na celu doskonalenie technik chirurgii małoinwazyjnej stosowanej przy leczeniu nowotworów jelita grubego. Dzięki transmisji na żywo z bloku operacyjnego do sali konferencyjnej, kilkadziesiąt osób miało okazję obserwować pracę wykwalifikowanych specjalistów.

Dr Andrzej Kwiatkowski, który jest kierownikiem Kliniki Chirurgicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, pełnił rolę głównego operatora podczas tych naukowo-edukacyjnych sesji.

Zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala MSWiA w Kielcach, Andrzej Ozimirski, zdradza, że zaproszenie do udziału w takich warsztatach stanowi niezwykłą okazję do wymiany doświadczeń z bardziej doświadczonymi kolegami oraz pozyskania nowej wiedzy. Co ważne, tego typu zabiegi są częścią standardowej procedury w szpitalu przy ulicy Wojska Polskiego.

Ozimirski podkreśla, że szkolenia odbywają się w trybie online, z bezpośrednim przekazem z sali operacyjnej. Dzięki temu medycy mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności w zakresie technik endoskopowych i robotyki, co ma na celu zminimalizowanie inwazyjności zabiegów.

Dr Jakub Kuchinka, kierownik oddziału chirurgicznego, informuje o wielu korzyściach płynących z laparoskopowej resekcji odbytnicy. Zabieg ten pozwala na dokładne uwidocznienie wszystkich istotnych struktur, a co za tym idzie – przeprowadzenie skutecznej operacji onkologicznej. Ponadto, metoda laparoskopowa charakteryzuje się mniejszym urazem operacyjnym, co przekłada się na szybsze powrót pacjentów do zdrowia.

Planowane jest organizowanie podobnych warsztatów na regularnej bazie, aby chirurdzy mogli stale rozwijać swoje umiejętności.