45-letni mężczyzna z powiatu opatowskiego oskarżony o przemoc domową podczas Sylwestra zostaje pod ścisłym nadzorem policji

45-letni mężczyzna z powiatu opatowskiego oskarżony o przemoc domową podczas Sylwestra zostaje pod ścisłym nadzorem policji

Prokurator Rejonowy w Opatowie zdecydował o zastosowaniu środków prewencyjnych wobec 45-letniego mieszkańca powiatu opatowskiego. Wśród tych środków znalazły się zarówno zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej osoby, nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnego domu, jak i policyjny dozór. Mężczyzna został aresztowany w noc sylwestrową za stosowanie zarówno fizycznej, jak i psychicznej przemocy wobec swojej partnerki. Jeżeli zostanie uznany za winnego, grozi mu kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Sygnał o domowej awanturze w jednym z domów na terenie powiatu opatowskiego wpłynął do dyżurnego opatowskiej jednostki w noc sylwestrową. Policja natychmiast odpowiedziała na ten sygnał, wysyłając patrol pod wskazany adres. Tam okazało się, że 45-letni mężczyzna, będący pod wpływem alkoholu, stosował przemoc wobec swojej partnerki. Sytuacja była tym bardziej niebezpieczna, że w domu znajdowało się także małe dziecko. Mężczyzna został zatrzymany i noc spędził w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu został przekazany do Prokuratury Rejonowej w Opatowie, gdzie usłyszał zarzuty.

Prokurator zastosował wobec mężczyzny środki zapobiegawcze, które obejmowały policyjny dozór, zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 20 metrów od pokrzywdzonej oraz natychmiastowy nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, które dzielił z partnerką. Nakaz ten jest ważny przez trzy miesiące, co oznacza, że mężczyzna nie będzie mógł wrócić do wspólnie zamieszkiwanego domu. Dodatkowo warto podkreślić, że ani pokrzywdzona, ani żadne inne instytucje nie mają obowiązku zapewnić 45-latkowi zastępczego lokalu mieszkalnego.

Sprawa 45-letniego mężczyzny zostanie teraz rozpatrzona przez sąd. Jeżeli zostanie uznany za winnego, grozi mu kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Przemoc domowa jest przestępstwem i nikt nie powinien godzić się na złe traktowanie przez innych domowników, niezależnie od relacji łączących ofiarę z sprawcą. W przypadku przemocy domowej, możemy mówić o przemocy fizycznej (bicie, popychanie, szarpanie, kopanie, duszenie), psychicznej (obrażanie, wyzywanie, poniżanie, kontrola działań ofiary), seksualnej (molestowanie, zmuszanie do współżycia lub innych zachowań seksualnych) oraz ekonomicznej (kontrola wydatków ofiary, pozbawianie jej pieniędzy).

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy domowej – nie wahaj się dzwonić na policję. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz tego zrobić, skontaktuj się z Niebieską Linią pod numerem 800 120 002. Jest to bezpłatny numer, dostępny całą dobę. Konsultanci pomogą ci i doradzą, co zrobić w twojej sytuacji. Pamiętaj jednak, że Niebieska Linia to nie jest numer alarmowy – w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, dzwoń pod numer 112.