37-latek z powiatu nowosądeckiego oszukany przy zakupie samochodu przez internet

37-latek z powiatu nowosądeckiego oszukany przy zakupie samochodu przez internet

Wygląda na to, że reguła ograniczonego zaufania ma zastosowanie nie tylko na drodze, co doświadczył 37-letni mieszkaniec Powiatu Nowosądeckiego. Mężczyzna próbował nabyć pojazd poprzez jedną z platform handlowych w sieci, lecz niestety stał się ofiarą oszustwa. Po dokonaniu wpłaty na konto sprzedającej, kontakt z nią urwał się, a pieniądze wpłacone jako zaliczka przepadły.

W czwartkowy wieczór mężczyzna zgłosił sprawę w Komisariacie Policji I w Kielcach. Poinformował funkcjonariuszy, że padł ofiarą oszustwa podczas próby zakupu samochodu poprzez internet. Okazało się, że na jednej z platform handlowych natknął się na ofertę sprzedaży Mercedesa. 37-latek skontaktował się ze sprzedającą i po uzgodnieniu warunków transakcji, wpłacił na jej konto 1000 zł jako zaliczkę. Kiedy jednak następnego dnia pojechał pod adres wskazany przez kobietę, aby sfinalizować zakup, odkrył, że pod tym adresem mieszka zupełnie inna osoba i nie ma możliwości skontaktowania się ze sprzedającą.

Bezpieczeństwo podczas transakcji w sieci jest kluczowe, dlatego warto pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i kilku podstawowych regułach. Jeżeli to możliwe, wybierajmy płatność za pobraniem. Warto też sprawdzić opinie o sprzedawcy na forach internetowych. Przy prowadzeniu korespondencji dotyczącej transakcji lepiej korzystać z oficjalnych kanałów platformy aukcyjnej, aby uniknąć oszustw. Powinniśmy także dokładnie sprawdzać wiadomości otrzymywane podczas procesu płatności mobilnej oraz zawsze czytać na co wyrażamy zgodę. Pamiętajmy również, żeby nigdy nie udostępniać naszych danych do bankowości internetowej, takich jak hasła czy loginy.