32. Sandomierskie Spotkania Sadownicze startują 31 stycznia

32. Sandomierskie Spotkania Sadownicze startują 31 stycznia

Z dniem 31 stycznia (środa), ruszają 32. Sandomierskie Spotkania Sadownicze. Wydarzenie to ma charakter konferencji, skupiającej się na najważniejszych kwestiach związanych z uprawą owoców, rynkami sprzedaży oraz nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w sadownictwie. Konferencję urozmaicą wystawa maszyn i targi.

Oczekuje się, że na miejscu zaprezentuje się około 100 wystawców. Drugiego dnia konferencji – 1 lutego, swoje obecności na Sandomierskich Spotkaniach Sadowniczych zapewnił Czesław Siekierski, minister rolnictwa. Minister weźmie udział w dyskusji na temat rolnictwa podczas otwartego spotkania zainteresowanych, które organizowane jest w sandomierskiej szkole rolniczej.

Jak zwykle, miejsce wydarzenia to hala sportowa przy ulicy Patkowskiego w Sandomierzu. Organizator konferencji i targów – Marek Kawalec – poinformował, że prelekcje będą dotyczyły m.in. aktualnych trendów rynkowych. Uczestnicy dowiedzą się, jakie gatunki drzew owocowych warto uprawiać, a które wymagać będą karczowania. Omówione zostaną także problemy związane z parchem jabłoni, który stanowił duże wyzwanie dla sadowników w minionym sezonie, jak również tematyka związana z jabłkami przemysłowymi i opłacalnością sadów nastawionych na produkcję owoców przeznaczonych do produkcji soków.

Na Sandomierskich Spotkaniach Sadowniczych znajdzie się także miejsce dedykowane debacie na temat systemu sprzedaży jabłek przemysłowych – czy powinna ona odbywać się na zasadzie dowolności, czy może według kontraktacji. Zarówno jedna, jak i druga opcja mają swoje grono zwolenników i przeciwników, co z pewnością zapewni ciekawą dyskusję.

Sandomierskie Spotkania Sadownicze są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Konferencja i targi rozpoczną się o godzinie 9:00 i potrwają do 15:00.