Wyróżnienie dla zaangażowanych wolontariuszy – wręczenie statuetek "Laur Wolontariatu"

Wyróżnienie dla zaangażowanych wolontariuszy – wręczenie statuetek "Laur Wolontariatu"

W tegorocznym plebiscycie „Laur Wolontariatu”, dedykowanym najbardziej aktywnym wolontariuszom z województwa świętokrzyskiego, nagrodzone zostały Szkolne Koło Caritas z Brynicy, grupa Kocie Łapki oraz indywidualny wolontariusz – Łukasz Miernik. Idea konkursu polega na docenieniu i promowaniu osób, które niesioną pomoc tam, gdzie jest potrzeba.

Podczas wręczania statuetek, biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej, podkreślał znaczenie służby dla innych. Jego zdaniem obecność ludzi oznacza istnienie potrzeb i konieczność niesienia pomocy. Nawiązał do słów z Dziejów Apostolskich mówiących, że „Radosnego dawcę Bóg miłuje”, dodając, że każda forma wolontariatu, bez względu na jej charakter, ma potencjał zmienić świat na lepsze. Ta wymiana serdeczności i życzliwości ma także swoje materialne aspekty, wynikające z różnego rodzaju zbiórek czy działań charytatywnych.

Ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej, podczas uroczystości zaznaczył, że w plebiscycie „Laur Wolontariatu” nie ma przegranych. Jego zdaniem, wszyscy wolontariusze są zwycięzcami – ci, których praca jest doceniana poprzez wręczenie statuetek, ale i ci, którzy nieustannie poświęcają swój czas dla dobra innych. Życzył, aby osób zaangażowanych w wolontariat było jak najwięcej.

Łukasz Miernik, jeden z laureatów plebiscytu, od 6 lat jest aktywnym wolontariuszem. W rozmowie przyznał, że otrzymana nagroda to dla niego wielkie wyróżnienie. Miernik jest głównie zaangażowany w wolontariat akcyjny – podczas meczów Korony Kielce pomaga wpuszczać kibiców na stadion oraz organizować ich wyjście po zakończonym spotkaniu. Ponadto angażuje się w organizację różnego rodzaju imprez sportowych, takich jak biegi. Dla niego statuetka to docenienie trudu i pracy, jaką wkłada w swoją działalność wolontariacką.