Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach nabył najbardziej zaawansowany na świecie aparat do ultrasonografii

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach nabył najbardziej zaawansowany na świecie aparat do ultrasonografii

Ultranowoczesny urządzenie ultrasonograficzne zasiliło wyposażenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, stając się najbardziej zaawansowanym sprzętem tego typu na świecie. Dyrektor tej placówki medycznej, Bartosz Stemplewski, informuje, że urządzenie po raz pierwszy pokazano publicznie pięć tygodni temu na kongresie Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii, który odbył się w Seulu.

Bartosz Stemplewski przyznaje, że to urządzenie jest jednym z niewielu tak nowoczesnych na świecie i podkreśla, że zespół szpitala stale dąży do tego, aby być na bieżąco z dostępnymi na rynku medycznym technologiami. Dodaje również, że ten aparat ultrasonograficzny będzie dostępny dla wszystkich pacjentek w ciąży potrzebujących szczegółowej diagnostyki. Informacje te potwierdził Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w szpitalu.

Grzegorz Świercz tłumaczy, że aparat jest wyposażony w sztuczną inteligencję i posiada usprawnioną projekcję obrazu. Dzięki temu można dostrzec znacznie drobniejsze zmiany i oglądać je z większą precyzją. Jest to szczególnie ważne przy diagnozowaniu wad serca płodu. Sztuczna inteligencja pozwala lekarzowi na wybór optymalnego rozwiązania, analizując obraz i zapisując najbardziej precyzyjny, nawet jeśli był on uzyskany w czasie ruchu głowicy.

Aparat będzie służył nie tylko do diagnozowania prenatalnego, ale także m.in. do identyfikowania chorób uroginekologicznych. Szczęśliwy z możliwości wsparcia szpitala w zakupie takiego sprzętu jest Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Marek Bogusławski podkreśla jednak, że pełne wykorzystanie tego aparatu wymaga wykwalifikowanego personelu, którym możemy się pochwalić w szpitalu na Czarnowie. Dzięki temu pacjentki mogą czuć się bezpiecznie, a oferowana im opieka przekłada się na zdrowie i życie nowo narodzonych dzieci.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach znajduje się największa Klinika Ginekologii i Położnictwa w regionie, gdzie rocznie rodzi się od 26 do 28 procent wszystkich dzieci urodzonych w województwie świętokrzyskim.

Koszt nabycia tego zaawansowanego aparatu USG wyniósł prawie milion złotych.