Stanisław Staszic upamiętniony na ścianie budynku przy ulicy Kochanowskiego

Stanisław Staszic upamiętniony na ścianie budynku przy ulicy Kochanowskiego

Na budynku mieszczącym się przy ulicy Kochanowskiego 14, w Kielcach, pojawił się mural przedstawiający sylwetkę Stanisława Staszica. Wybitny filozof i działacz oświecenia, Staszic, jest postacią blisko związaną z tym miastem i całym regionem świętokrzyskim. Ten artystyczny projekt został zainicjowany przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, które funkcjonuje pod patronatem samego Staszica.

Mural ma być częścią większego przedsięwzięcia, którego celem jest przypomnienie mieszkańcom Kielc o znaczącej roli, jaką odegrał Stanisław Staszic w historii miasta i kraju. Warto przypomnieć, że to on założył tu w 1816 roku pierwszą polską wyższą uczelnię techniczną – Szkołę Akademicko-Górniczą.

Tomasz Tkaczyk, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych im. S. Staszica, podkreśla znaczenie tej inicjatywy: „Ten mural to nasza forma okazania szacunku dla dziedzictwa kulturowego i przemysłowego Kielc, a także hołd dla Stanisława Staszica”. W ramach tej samej inicjatywy, stowarzyszenie planuje także organizowanie lekcji historii o Stanisławie Staszicu w kieleckich liceach oraz przygotowanie mapy szlaku staszicowskiego, który przedstawi wszystkie obiekty Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, które przetrwały do dzisiaj.

Mural został stworzony przez lokalnego artystę, Igora Kowalczyka. Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu z programu rządowego „Niepodległa” oraz Fundacji Grupa PGE.