Przemierzając galaktykę bombek – poznaj historię i tajemnice szklanych ozdób

Przemierzając galaktykę bombek – poznaj historię i tajemnice szklanych ozdób

Ruchoma fabryka bombek, prowadzona przez Lucynę i Dariusza Gozdków, zlokalizowana w sercu Staszowa, to miejsce gdzie można zgłębić fascynującą historię powstawania bombek choinkowych. Obszar ten oferuje okazję do odkrycia genezy tych tradycyjnych dekoracji, jak również pozwala poznać sposoby ich tworzenia.

W najbliższy piątek, pierwszego grudnia, nastąpi uroczyste otwarcie odnowionej ścieżki edukacyjnej. Poprzednia trasa została ulepszona poprzez dodanie szeregu nowych, ciekawych punktów.

Lucyna Gozdek, jedna z właścicielek wytwórni, wyjaśnia, że kluczową nowością jest dodanie do obiektu sali edukacyjnej oraz unikalnej przestrzeni zatytułowanej „Świat wrażeń”. – Równocześnie są to cztery pomieszczenia, które mają duży wpływ na emocje zwiedzających. Przystosowaliśmy także część warsztatową do nowych potrzeb – wyjaśnia.

Współzałożycielka fabryki dodaje, że aktualnie zwiedzanie rozpoczyna się od wizyty w sali edukacyjnej. To właśnie tam goście mogą pozyskać kluczowe informacje związane z tym, co czeka ich na dalszej ścieżce.

– Podajemy również w skróconej formie istotne wiadomości na temat tego, jak narodziła się szklana bombka, kiedy pojawiła się w Polsce, skąd wywodzi się tradycja ozdabiania choinki, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano choinkę udekorowaną bombkami, czy gdzie można znaleźć najdroższą tego typu dekorację – kończy Lucyna Gozdek.