Black Week – okres wyprzedaży a ryzyko oszustw online: przestroga dla użytkowników internetu

Black Week – okres wyprzedaży a ryzyko oszustw online: przestroga dla użytkowników internetu

Z nadejściem „Black Week”, okresu obfitującego w różnorodne promocje i wyprzedaże, reklamy zarówno na telewizji, jak i portalach sprzedażowych będą intensywnie przyciągać konsumentów obietnicą niskich cen. W tym burzliwym okresie jest kluczowe, aby zachować zimną krew i ostrożność podczas korzystania z platform zakupowych w sieci.

Przykład 35-letniej kobiety z powiatu kieleckiego pokazuje jednak, jak łatwo można stać się ofiarą oszustwa. W ostatnią niedzielę, kobieta postanowiła sprzedać strój do chrztu za sumę 200 złotych. Zaledwie kilkanaście minut po opublikowaniu ogłoszenia, otrzymała wiadomość informującą o sprzedaży przedmiotu. Następnie rzekoma kupująca wysłała jej link, który przekierował ją na stronę banku, gdzie podała swoje dane do logowania.

Po tym incydencie skontaktowała się z nią osoba podająca się za pracownika platformy sprzedażowej, na której 35-latka zamieściła ogłoszenie. Kobieta postępowała zgodnie z instrukcjami rzekomej konsultantki, co miało pomóc w załatwieniu formalności związanych z przesyłką. Po podaniu danych swojej karty płatniczej i wygenerowaniu kilku kodów BLIK, czego część potwierdziła w aplikacji mobilnej banku, zorientowała się, że coś jest nie tak.

Niestety, ta chwila uświadomienia nadeszła zbyt późno. Straciła 13000 złotych, które niewyjaśnione osoby zniknęły z jej konta. Ta historia jest ostrzeżeniem dla nas wszystkich, abyśmy zachowywali ostrożność podczas korzystania z internetowych platform zakupowych, szczególnie w czasie okresu wyprzedaży jak Black Week.