Skazany za nielegalne pozostawienie odpadów chemicznych na terenie szpitala

Skazany za nielegalne pozostawienie odpadów chemicznych na terenie szpitala

Michał O., który został oskarżony o nielegalne zrzucenie niebezpiecznych odpadów na niewłaściwe miejsce, konkretnie na teren szpitala MSWiA w Kielcach, został skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności. Wyrok, nadal podlegający apelacji, został wydany przez Sąd Rejonowy w Kielcach, w poniedziałek.

W ramach kary za przestępstwo, sąd nakazał oskarżonemu zapłatę kary finansowej w postaci przepadku korzyści uzyskanych z przestępstwa, wynoszącej 13 tys. zł. Dodatkowo, Michał O. jest zobligowany do uiszczenia nawiązki w kwocie 10 tys. zł dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zasądzono również pokrycie kosztów postępowania, które wynoszą 18 tys. zł.

Odpady chemiczne zostały znalezione na terenie szpitala MSWiA w Kielcach w październiku poprzedniego roku. Odkryto tam ponad dwadzieścia tysiąclitrowych pojemników z chemikaliami w miejscu, gdzie prowadzone były prace rozbiórkowe dawnego szpitalnego budynku.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Jak informował PAP, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Witold Bruzda, substancje znalezione w pojemnikach to resztki farb, lakierów i rozpuszczalników.

Zdaniem prokuratury, Michał O., jeden z pracowników firmy zajmującej się rozbiórką, był odpowiedzialny za porzucenie beczek z chemikaliami. Mężczyzna przyznał się do przewiezienia beczek na teren szpitala, twierdząc, że pozostawił je tam ze względu na awarię swojego pojazdu, która uniemożliwiła mu dowiezienie ich do właściwego miejsca. Nie ujawnił jednak skąd pochodziły te chemikalia i gdzie miały one zostać ostatecznie dostarczone.

Dyrekcja szpitala MSWiA aktualnie jest w poszukiwaniu firmy zdolnej do usunięcia tych odpadów. Koszty związane z tym procesem mają zostać narzucone Michałowi O.