Kielce wśród miast z najniższymi cenami metra kwadratowego na rynku pierwotnym

Kielce wśród miast z najniższymi cenami metra kwadratowego na rynku pierwotnym

Według najnowszej analizy realizowanej przez Rankomat, Kielce znalazły się na podium miast oferujących najmniejszą wartość 1 m2 mieszkania na rynku pierwotnym. Do badań brane pod uwagę były informacje z trzeciego kwartału 2023 roku, dotyczące ceny metra kwadratowego w 16 różnych miastach wojewódzkich, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wykorzystano również dane porównawcze z września obecnego i poprzedniego roku.

Jak podkreśla Bartłomiej Borucki, specjalista z Rankomat, Kielce plasują się na trzecim miejscu w rankingu miast wojewódzkich, które oferują nabywcą najmniej kosztowny metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym. Średnia cena 1 m2 mieszkania we wrześniu 2023 roku wyniosła 8881 zł, co stanowi wzrost o ponad 8% w porównaniu do września roku ubiegłego. Pomimo tego wzrostu, ceny mieszkaniowe w Kielcach nadal są jednymi z najniższych w kraju. Tylko Opole (8103 zł/m2) i Zielona Góra (7295 zł/m2) oferują niższe ceny.

Na rynku wtórnym sytuacja prezentuje się inaczej. Wzrost cen na tym rynku spowodował, że Kielce znalazły się na 5 miejscu z 14-procentowym wzrostem. Podczas gdy w 2022 roku cena za 1 m2 wynosiła 7254 zł, obecnie za ten sam metraż trzeba zapłacić o 1000 zł więcej.

Miastami, w których ceny mieszkań są najwyższe, są Warszawa, Kraków i Gdańsk. W stolicy Polski za 1 m2 mieszkania trzeba zapłacić już ponad 16 tys. zł.