Nowe mieszkania komunalne w Kielcach – plany i perspektywy

Nowe mieszkania komunalne w Kielcach – plany i perspektywy

W mieście Kielce szykuje się budowa nowych mieszkań komunalnych. Projekt zakłada ich powstanie w dwóch zupełnie nowych lokalizacjach. Chociaż tego typu inwestycje nie są w stanie całkowicie wyeliminować problematyki mieszkalnictwa w mieście, to jednak mogą zaoferować pewną nadzieję dla tych, którzy od wielu lat bezskutecznie oczekują na lokal od miasta.

Zapotrzebowanie na mieszkania socjalne w Kielcach jest znaczne. Przykładem na to jest trwająca obecnie budowa 26 lokali na osiedlu Jeziorany, która stanowi piąty i ostatni etap inwestycji. Po jej zakończeniu, do dyspozycji mieszkańców zostanie oddanych łącznie 78 lokali komunalnych. Dodatkowo, w północnym skrzydle dawnego liceum imienia Gałczyńskiego na osiedlu Świętokrzyskim, stanie 21 kolejnych mieszkań.

Jednakże, jak podkreśla Anna Kibortt, radna miejska z Projektu Wspólne Kielce, mimo rosnącej liczby dostępnych lokali, popyt na nie ciągle pozostaje bardzo wysoki. Tym samym, pojawiają się głosy mówiące o konieczności opracowania konkretnego planu na przyszłe inwestycje w tym zakresie.

Takowy plan, według zapewnień władz miasta, już istnieje. Jego nowym punktem jest budowa dwóch bloków mieszkalnych z 60 lokali na działkach miejskich pomiędzy ulicami Jesionową a Wiśniową, które obecnie zajmowane są przez pawilony handlowe. Władze miejskie deklarują, że po zakończeniu inwestycji, sklepy będą mogły funkcjonować w tym miejscu.

W ramach projektu miasto przygotowało koncept, który umożliwia ubieganie się o dofinansowanie budowy. Fundusze te mogą pokryć nawet do 85 procent kosztów inwestycji. W najbliższej przyszłości, władze planują kontynuować budowę mieszkań komunalnych również przy ulicy Lecha, na terenach dawnych ogrodów Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni.