Mieszkańcy Kielc do 6 października mogą korzystać z tężni solankowych

Mieszkańcy Kielc do 6 października mogą korzystać z tężni solankowych

Sezon korzystania z tężni solankowych w Kielcach, które dostępne są dla wszystkich mieszkańców bez żadnych opłat, zbliża się ku końcu. Znajdują się one na pięciu osiedlach miasta, konkretnie: Barwinek, Park Dygasińskiego, Ślichowice przy ulicy Kazimierza Wielkiego i Park Baranowski przy ulicach Okrężnej oraz Szczepaniaka.

Tężnie są dostępne dla mieszkańców tylko w określonym okresie roku, kiedy warunki atmosferyczne są sprzyjające – od początku maja do końca września. To czas, kiedy nie ma niskich temperatur oraz częstych opadów deszczu. W tym roku sezon na korzystanie z tężni w Kielcach rozpoczął się nieco wcześniej, bo pod koniec kwietnia, natomiast zakończy się 6 października. Po tej dacie, tężnie – będące drewnianymi konstrukcjami – pozostają nieczynne i nie powinny być używane.

Te mini tężnie solankowe działają w Kielcach od 2022 roku. Pierwsze takie miejsca powstały w grudniu 2021 roku na terenie osiedla Barwinek oraz Parku Dygasińskiego, który znajduje się pomiędzy osiedlami Bocianek i Słoneczne Wzgórze. Natomiast kolejne tężnie ustawiono we wrześniu 2022 roku. Ich powstanie zainicjowali sami mieszkańcy w ramach Budżetu Obywatelskiego, a teraz są one ogólnodostępnymi obiektami.