81. rocznica zagłady kieleckiego getta: Uroczystości i wystawy upamiętniające

81. rocznica zagłady kieleckiego getta: Uroczystości i wystawy upamiętniające

Zbliża się dzień pełen uroczystości, które mają na celu uczczenie pamięci o zagładzie ludności żydowskiej zamieszkującej getto w Kielcach podczas II Wojny Światowej. Wydarzenia te odbędą się w nadchodzącą niedzielę, 20 sierpnia, dokładnie o godzinie 17.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, uczestnicy zbiorą się przy pomniku Menora, który znajduje się przy alei IX Wieków Kielc. To właśnie tam oddadzą hołd ofiarom zmarłym w getcie, które wcześniej obejmowało tę okolicę.

W tym roku obchodzimy 81. rocznicę zgładzenia kieleckiego getta. Oprócz uroczystości odbywających się w niedzielę, dzień wcześniej, na Placu Artystów miało miejsce otwarcie wystawy „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”.

Planowane są również kolejne wydarzenia. W środę, 23 sierpnia, o godzinie 17:00 zebrani przy Ławeczce Karskiego na ulicy Sienkiewicza rozpoczną Spacer śladami getta.

Dodatkowo Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego zaprasza na Pielgrzymkę Pamięci, która poprowadzi do miejsca zgładzenia Żydów z kieleckiego getta – byłego niemieckiego obozu śmierci w Treblince.